PřihlášeníProč je to tak drahé ?
co se skrývá za cenou přestavby rádia
Napsal RadioMan 03.02.2014
shlédnuto 82550x rubrika Novinky u RADIOXu

Pokud se Vám text obtížně čte, můžete si ho zvětšit nebo zmenšit
A nebo si všechno prohlédněte černé na bílém
Celý článek si pak případně také můžete přehledně vytisknout


Nedávno jsem mluvil s jedním zákazníkem, který se málem složil, když jsme mu "nacenili" přestavbu jeho starého lampového autorádia na dva tisíce. Chvíli lapal po dechu a pak povídá "Tolik ? Vždyť za to je ÚPLNĚ NOVÉ RÁDIO !!!

Je těžké na to něco říci. Samozřejmě, člověk může jít dneska do Kauflandu a tam si mezi regálem s rohlíkama a regálem s dětskými plenami koupit za necelou tisícovku supermoderní SENCOR s modrým blikajícím displejem, všelijakými RDS, EON, PTY, MP3 a bůhví čím možným. Pokud to zabuduje do svého auta, bude to hrát. Relativně spolehlivě, hlasitě a komfortně. Jak je tedy možné, že přestavba nějakého starého šrotu, která beztak musí být ve skutečnosti jednoduchá a je to určitě jenom nějakých pár šikovně napojených drátků, třeba dvakrát dražší ? Je opravdu nutné, abychom takto nechutně vydělávali na chudých veteránistech ?

Bohužel je to samozřejmě všechno trochu jinak.

Pro přestavby používáme pouze kvalitní moduly, k nimž si stavíme vlastní zdrojové a zesilovací části. Vše z kvalitních a několikaletým laborováním ověřených součástek. Bohužel taková věc pak nestojí dvě stovky, jako třeba nějaký kapesní přehrávač. Jenom samotný materiál obvykle vyjde na 700-1200 Kč podle toho, co všechno má "nové" rádio umět.

Ovšem nejdražší je vždy práce. Můžeme to ilustrovat třeba na běžném autorádiu TESLA 2101BV "Orlík", které upravujeme velmi často. Přestavba tohoto rádia začíná kompletní demontáží vnitřku - protože z původního lampového se nedá nic použít. Toto rádio bylo stavěno poctivě a nikdo nepočítal s tím, že bude jednou někdo chtít všechny součástky vyndat. Znamená to kleštěmi přeštípat více jak padesát drátových spojů, odvrtat šest elektronkových patic, demontovat mezifrekvenční transformátory, kondenzátory a další součástky. Tomu předchází ještě jedna věc - základní čistění. Mnohdy nám zákazník předá rádio tak, jako kdyby ho právě vytáhl z bažiny - špinavé, rezavé a plné prachu. Náš zákazník - náš pán. My ho samozřejmě očistíme, ale v té chvíli už běží pomyslné stopky a taxametr se otáčí. I když je ale rádio zvenku čisté, tak je uvnitř vždycky velké množství prachu (větracími otvory se do něj vlivem statické elektřiny uvnitř za dlouhé roky provozu nachytá pěkně tlustá vrstva). Taková demontáž i s čištěním trvá kolem dvou hodin. Poté je třeba demontovat přepínací lištu s voličem rozsahů, rozebrat ji a taktéž vyčistit. Pak se vyrobí mechanické přizpůsobení nových tlačítek, svrtá se s původním subchassis a zkompletuje. Po zabudování zpět do chassis se konečně dostáváme k vlastní vestavbě. Vyvrtají se upevňovací otvory pro modul přehrávače a zesilovače, ty se přišroubují dovnitř a přichází na řadu pájení. Kromě tlačítek je třeba připojit ještě regulaci hlasitosti, hlavní vypínač, žárovku stupnice. Namontuje se nový anténní konektor, USB kabel a přívod k reproduktoru. Pak se vše nahrubo vyzkouší a doladí se potřebné detaily (najustování perového mechanismu přepínací lišty, případná výměna regulátoru hlasitosti, který bývá často stářím zničený, atd.)

Až je vše v pořádku, je možno celé oživené chassis namontovat zpět do skříňky. Celkově už jsme někde na osmi hodinách. Každé rádio pak několik hodin zkoušíme, doposud nepředělávané typy které jsou pro nás nové, vozíme pro jistotu pár hodin v autě a zkoušíme za provozu (což ale samozřejmě spojujeme s nějakými cestami a nebereme to jako pracovní výkon).

I kdybychom tedy uvažovali třeba jenom těch osm hodin (u nových typů je to vždy mnohem více, protože hodně času zabere vymýšlení a zkoušení) a od výsledné dvoutisícové ceny odečetli polovinu za materiál, dostaneme se jednoduchými počty k hodinové taxe, od které když odečteme daně atd. - vyjde nám částka, kvůli které by dnes mnoho lidí ani nechtělo ráno vstávat. S tím nic nenaděláme a pokud se touto činností máme uživit, tak to prostě levněji udělat nedokážeme.

Do své práce vkládáme také určité know-how. Zdánlivě je to pro mnoho lidí snadné - vezme se nějaký kapesní přehrávač MP3 a ten se zašroubuje dovnitř. Zkuste to. Narazíte patrně hned na několik problémů - napájení (tak aby to šlo přímo z autobaterie a nebylo potřeba měnit nějaké tužkovky, atd.). Pokud to vyřešíte nějakým zdánlivě elegantním a jednoduchým způsobem, tak obvykle přehrávač za čas odejde do věčných lovišť a nebo to bude dělat neplechu - bude se zasekávat, přeskakovat atd. Je to tím, že napětí v palubní síti značně kolísá, jsou v něm různé napěťové špičky (třeba při startování atd.) a jednoduché elektronické stabilizátory si s tím úplně neporadí. Dále je zde problém s ovládáním - jak napojit ovládání přehrávače na stávající tlačítka a kolečka na rádiu. Určitě to taky časem vyřešíte - ale budou to hodiny a hodiny přemýšlení, pokusů, slepých cest a možná i několik zničených přehrávačů (přiznáváme, že my sami jsme jich zničili víc než dost). Pokud to budete dělat ve svém volném čase, práci počítat nemusíte - ale bohužel je docela dobře možné, že i tak se dostanete ve finále na podobnou částku jako my.

Naštěstí ale vždycky existuje jiná a jednodušší cesta - v Kauflandu pořád ještě ten super SENCOR 4x1000W TUC-TUC v regále mají...Tento článek je původním autorským dílem. Jakékoliv jeho další šíření, kopírování a další využívání elektronickou, či jinou cestou jako celku, jakožto i jeho jednotlivých částí, či souvisejících multimediálních souborů je možné pouze se svolením autora a řídí se platnou legislativou.
-=© SRS 2.07=-

Diskuse k článku
Zde můžete napsat jakýkoliv dotaz či připomínku - obratem bude zveřejněna.
Můžete také jednoduše poslat odkaz na tento článek svým přátelům !

(Celkem 12 komentářů)
Text komentáře:
Vaše přezdívka:
Kontrola, jestli jste člověk nebo robot :
Jezdí to po kolejích, má to lokomotivu a vagóny. Co je to ?

Ještěr
11.01.2016 11:01
Opravdového veteránistu jistě nevyděsí ta cena ale po dechu lapá spíš kvůli popsanému diletantskému přístup k 60 roků starému rádoveteránu, který jde uvést do provozu v původním provedení. To by byla ta další, podstatně jiná cesta. Jenže diletanti (a to jsem užil slušné označení) TOHOTO ražení to neumějí a jsou líní se tím zabývat. Proto volí jednoduchou cestu: vycvakat z historického rádia vše původní a nacpat tam nějaké integráče TUC-TUC. Nanejvýš si budou chvíli lámat hlavu jak to navléci, aby původní ovládací knoflíky a tlačítka rádia ovládaly ta jejich integrovaná střeva. Automobiloví veteránisti se snaží mít svá autínka ve stavu co nejvíce se blížícím původnosti. Pokud jsem si stačil všimnout, valnou většinou se totéž týká také jejich představy o autorádiu, když ho v autě chtějí mít. Vycvakat z Orlíka vše původní a nacpat tam moderní elektroniku je totéž, jakoby do Aerovky z první republiky někdo nacpal spučasný stošedesátikoňový motor s turbodmýchadlem. Jo, takhle by to také jezdilo. Jenže - je to ještě vůbec veterán?

Strejda P.
11.01.2016 11:25
Jo...a do té aerovky budeš lejt lihobenzínovou směs a v chladiči budeš mít jen čistou vodu a baterka, ta bude původní asfaltová, že ? :-) Je vidět, že milý Ještěr ještě nezkoušel jet v autě s původním Orlíkem. Při jízdě totiž díky fadingu v podstatě vůbec nehraje. Důvod ? Stačí se podívat, jakým výkonem dnes vysílají české SV a DV vysílače. Nemluvě o tom, že třeba v takové oktávce při puštěném rádiu při normální jízdě nestíhá dobíjet baterka - dřív se totiž nepočítalo s celodenním svícením. Mě osobně se to naopak líbí. Původní rádio si tam mohu kdykoliv vrátit.

Georg Hain
11.01.2016 13:51
Orlíků jsem pro veteránisty opravoval asi šest. Každý z nich byl štastný, že má ve Spartaku či Stejšně originální rádio v původním stavu. S autem na veteránských SPZ se moc nejezdí a dnes není problém si pod palubní desku udělat držák na dnešní Hi-Fi šmejd. Toto skoro 60.let staré rádio se dá opravit, kdežto dnešní elektronika je po 10.letech neopravitelná a dobrá leda tak do sběrného dvora. A když už, lze vyjmout celou původní historickou elektroniku a dovnitř napasovat novou. V budoucnosti je potom možné tu původní vrátit. Dnes má původní zachovalý Orlík cenu přes 2000Kč a jeho cena bude stoupat, v opačném případě majiteli zbyde bezcenný krám. Je mě z toho zle a musel jsem se hodně držet, abych nebyl sprostý.

Ještěr
11.01.2016 14:50
StrejdoP, 1)Orlíky, Omikrony a podobná autorádia má veteránista (myslím Veteránistu!!!)jako víceméně dobové chlubítko a rozhodně ne kvůli nějakému TUC-TUC-TUC za jízdy; 2) o fadingu na AM pásmech při příjmu za jízdy v autě MNĚ nepovídej, o tom cosi vím a poučení mně není třeba; 3) jesti ti v Okrávce nedobíjí dynamo, vyčisti komutátor a seřiď relé. Původní dynamo má jmenovitý výkon nejméně 200W při cca 13V palubního napětí, příkon provozních žárovek a zapalování je cca 150-160W takže zbývajících 40W pořád ještě stačí na autorádio a na udržení aku při životě. Mluvím o aku, který nemá předsmrtné závratě a Veteránista jej pravidelně udržuje! A o autě, které má Veteránista jako veterána, ne na každodenní popojíždění od Lidla ke Kauflandu. Orlík žere 30W a Omikron 21W, obé při použití původních vibračních měničů. To ovšem pokud mermomocí chceš poslouchat TUC-TUC-TUC z Orlíka za jízdy, chcecht :-D

Strejda P.
11.01.2016 15:28
Ano, právě. Patrně neznáš způsob jízdy Veteránem. To se obvykle jede v nějaké koloně, cca 40 km/h, každou chvíli se stojí na křižovatce, prakticky permanentně stojíš na brzdě, otáčky max. 1500. Výkon dynama 200W je maximální jmenovitý, při jmenovitých otáčkách. Kecy o seřízení regulátoru jsou sice dobré, ale v praxi nesmyslné. 150W je nesprávný údaj. Trochu jsi zapomněl třeba na osvětlení SPZ nebo podsvícení přístrojů. Teorie od klávesnice a praxe za volantem je bohužel trochu něco odlišného. A nevím co tady píšeš pořád o TUC-TUC (zřejmě tvůj oblíbený styl). J8 chvi ve veteránu poslouchat dobovou hudbu. Takže si tam pustím z MP3ky třeba Matušku. Nevím co je na tom divného a nepochopitelného. S opraveným Orlíkem si můžu leda tak na parkovišti poslechnout O ROMA VAKEREN a další hodnotné pořady, co ČRO na střední vlně vysílá. Je to přece každého věc, jaké řešení zvolí.

RadioMan
11.01.2016 17:48
Pánové, prosím - toto fórum nemá sloužit k hádkám a ostrým diskusím. Ještěrovi a Georgovi děkujeme za komentář. Ono je to těžké - trochu mi to osobně připadá, jako kdyby šel farář do bordelu a tam se rozčiloval, že tam poskytují nemanželský sex. My přestavujeme rádia na přání zákazníků. Pokud ho chtějí opravit, pokusíme se o to. Pokud ho chtějí přestavět, přestavíme ho. Naprostá většina rádií Tesla 2101BV, které jsme předělávali, byla nezachránitelná. Uvnitř plná koroze, s uštípanými kábly a součástkami a podobně. Je to samozřejmě vždy věc názoru. To co píše Strejda je bohužel pravda, že dnes na autorádiu (jakémkoliv) za jízdy trvale žádnou českou stanici na AM poslouchat nelze. Doby, kdy třeba národní vysílač Topolná na dlouhé vlně měl výkon 2x750kW, jsou dávno pryč. Jinak pane Haine, pokud jste již opravil šest Orlíků, určitě bychom uvítali Vaše služby. Pokud tedy dokážete opravit i "neopravitelné" věci - třeba vibrační vložku měniče, vystárlé slídové kondenzátory a prozkratovaný ladící kondenzátor, což jsou nejčastější problémy tohoto rádia. Samozřejmě - někdo řekne, že kondenzátory se dají nahradit keramickými, vzduchový ladicí nějak nahradit novým polyesterovým s vhodným převodem a celý elektromechanický měnič že se dá udělat elektronický. Ale to už jsme pak přece zase tam, kde pan Ještěr nechce být - už to v žádném případě není 100% originalita. Ano, zvenku to vypadá pořád stejně - to ale vypadá i rádio přestavěné na přehrávání MP3 a příjem FM. Dokonce máme pár zákazníků, kteří mají tato rádia obě. Jak zachovalý a plně funkční Orlík doma ve vitríně, tak námi předělaného a historicky znásilněného bastarda v autě - protože si na něm v pohodě poslechnou dopravní hlášení, přijmou hovor z mobilního telefonu a nebo si spolu s ním prozpěvují "dva roky jezdím bez nehod" z USB disku. Své služby samozřejmě nikomu nevnucujeme a žádného zákazníka do přestavby netlačíme. Jenom prostě využíváme zájmu a poptávky - neřešíme "veteránskou etiku" - to je vždy věc jen a pouze koncového uživatele. Díky za pochopení.

Ještěr
17.01.2016 21:39
Tak skutečně naposledy, a věcně - odteďka ode mne jen samá pochvala ;-)). "TUC-TUC" je slogan vypůjčený z posledního řádku článku výše. Nedávno jsem renovoval např. Omikron a Orlíka mám právě připraveného k renovaci na stole. Oprava vyzkratovaného vzduchového ladičáku je skutečně záležitost pro silné nervy a dobrý zrak, záleží samozřejmě na míře devastace desek. Opravil jsem už i vzduchový ladičák Philips "Liliput" z roku 1933 a funguje. Nicméně vzduchové duály Omikronu a Orlíka jsou přesně tytéž typy, které najdeš v každém (jinak už nepoužitelném) vraku tesláckých malých přijímačů z 50. let řady "Rytmus" nebo "Talisman", popř. Trio, Tenor apod. Podtrhuji, že nenavádím ke zničení ještě nějak použitelného torza které se ještě dá zachránit!!! Svitkové kondíky v těchto přijímačích jsou prakticky všechny v pouzdrech většího průměru, než je průměr pouzder nynějších svitků stejných hodnot. Orthodoxní sběratelé vyjmou z původní trubičky vadný svitek, dovnitř vloží nový kond příslušné hodnoty a aby dostáli své orthodoxnosti, zalijí konce původní trubičky asfaltem. Jojo, já vím, že kdybyste se s tím vy takto museli piplat, nevydělali byste si na slanou vodu, zatímco sběratel, který renovuje pro svou sbírku, na čas tak moc nehledí. K těm vibračním vložkám - při troše štěstí že nenarazíme na úplný průšvih se to opravit dá, záleží co je v ní vadné, např. s vinutími bych se já samozřejmě nepřevíjel. V takovém případě za sebe připouštím, že elektronická náhrada VIMky je zde namístě, ostatně je to "jen" součást napájení, ne samotného přijímače. K vašemu vysvětlení v příspěvku, že šlo o nezachránitelné kusy prolezlé korozí a s kdovíjak drastickými devastačními zásahy uvnitř, tak tady se nedá nic dělat a popsaná přestavba je jediná cesta jak z toho rádia zachránit aspoň ten "ksicht". Věřím, že se shodneme aspoň v názoru na lege artis renovaci sice nefunkčního, ale kompletního a nijak nezdevastovaného přístroje. Co se týká osudu DV vysílače Topolná, intenzivně jsme se angažovali za jeho záchranu a podařilo se nám aspoň zabránit, aby to ke 28. 2. 2014 ten lump Duhan nevypnul úplně, jak byl jeho záměr v listopadu 2013 - takže nyní je ve vysílacím sále instalová nový vysílač německé výroby s výkonem jen 50 kW. Co bude s Topolnou a její vlnou 1111 m po r. 2017, to ví snad jen sám Bůh. Protože bedlivě sleduji co se děje na AM pásmech, uvedu jako perličku, že v březnu 2015 jsem Topolnou 50kW naladil na autorádiu až v Berlíně-Spandau. Samozřejmě s dost velkým zarušením, což ve velkoměstě je pro AM signál zhouba, ale rozumět tomu jakžtakž bylo. S pozdravem Ještěr.

Honzax
29.11.2016 19:03
Dobrý den, zaujala mě tato velmi zajímavá diskuse. Otázka přestaveb historických autorádií je jistě diskutabilní, ale vzhledem k tomu, že mnohdy je rádio v podstatě v neopravitelném stavu (vyrzelé, vyschlé kondenzátory atd.), tak je přestavba mnjohdy jediným řešením, jak ho oživit. Je to asi stejné, jako když si veteránisté Jawaři dávají do svých starých Jaw elektronické zapalování VAPE - ano, je to moderní elektronické zapalování, nevyžaduje to opravy a seřizování, snadněji se s ním startuje - ale nesnižuje to historickou původnost stroje? Já myslím, že určitě - a přesto se to běžně dělá. Já sám jsem rád, že mám ve svém Péráku původní dynamobateriové zapalování, které mimochodem funguje bez problémů. Stejně tak se regulační relé dobíjení běžně mění za elektronická, do světlometu se dávají LED žárovky, aby to stařičké dynamo, které dává pár ampér utáhlo při celodenním svícení - a nikdo se nad tím nepohoršuje. U opravdu cenného rádia z první republiky by to byl téměř zločin - ale u Orlíka, kterých se zachovaly spousty a pokud je ve zdevastovaném stavu - proč ne. Navíc jak už zde řekli jiní, dnešní možnosti poslechu vysílačů na AM frekvencích jsou velmi omezené a pokud nechcete poslouchat jen Prahu a ČRO 1, a to ještě jen při vypnutém motoru, je to celkem logická volba. A navíc, je to vratná volba, kdykoliv se tam dá dát původní rádio ve zrenovovaném stavu, pokud ho člověk má. Co mě spíš mrzí a vadí, že pan Ďásek pohrdá zákazníky a není schopen odpovědět přes několikeré urgence na jejich dotazy a poptávky, když mu v podstatě nabízejí práci. Je to čirá arogance a pohrdání zákazníkem, což se mu v dlouhodobém horizontu nemůže vyplatit. Proto bych si přál, aby tak jako existují různé názory na předělávání starých autorádií, nepřestala existovat i elementární lidská slušnost a korektnost - jen tak se dá totiž dlouhodobě na trhu fungovat.

RadioX
29.11.2016 19:45
Dobrý den, Tomáš Ďásek je majitel firmy a aktuálně má vážné zdravotní problémy - odpovím tedy za něj. K elementárním záležitostem při kritice patří i představení se a z nicku "HonzaX" toho v našich záznamech moc nezjistím :-) , ale myslím si, že byste mohl být pan Adamec. Pokud ano, tak věřte že je velice těžké Vám odpovědět na cokoliv, když máte naši emailovou adresu ve své poště zablokovanou. Zprávy pro Vás se nám vrací s tím, že "označeno jako spam a odmítnuto na straně příjemce..." Je pak trochu unfair psát o aroganci a pohrdání zákazníky - věřte, že si naopak vážíme všech zákazníků bez rozdílu, i když jim třeba zrovna nemůžeme vyhovět a na každý dotaz se snaží někdo z nás odpovědět jak jen to jde - což je možná vidět i z této odpovědi. Příjemný zbytek dne přeje Petr Beránek.

Honzax
11.12.2016 12:00
Dobrý den, ano, jmenuji se Adamec a podle toho, co píšete, je vidět, že hned víte, o čem je řeč. Samozřejmě není mým cílem nikoho bezdůvodně očerňovat, ale to co píšete o tom, že Vaše zprávy mi padají do spamu a vracejí se Vám zpět, je velice podivné. Pravidelně totiž prohlížím složku Spam i Hromadné v mém mailu a zprávy od Vás, ať už z adresy info@radiox.cz, nebo soukromé adresy p. Ďáska jsem tam nikdy neviděl. Ano, mohl jsem je přehlédnout, ale je to zvláštní... Je možné, že sám server zařadil Vaši adresu do seznamu spammerů a proto Vaše zprávy vrací. Zvláštní je také to, že před 24.11. naše komunikace probíhala normálně. No, toto asi nemá cenu řešit přes fórum, freemailové servery jsou nevyzpytatelné, ale uznáte, že když jako zákazník nedostanu i přes několikeré urgence odpověď na moji poptávku, že to člověka rozladí. No nic, přeji hodně zdaru a jsem s pozdravem. Jan Adamec.

Michal
06.02.2018 14:57
Pokud by měl někdo zájem o vibrační měniče do starých lampových autorádií klidně se ozvěte nějaké mám doma. misa.horak0seznam.cz Michal

Emil
19.02.2020 11:01
Zdravím prerába - opravuje ešte niekto Teslu do OKTAVKY zo starým meničom ak áno prosím ozvite sa 0905753215