PřihlášeníMP3 vstup pro autorádio TESLA Spider
funkční řešení za pár korun i pro kutily - začátečníky...
Napsal RadioMan 03.02.2014(určeno i začátečníkům)

shlédnuto 82118x rubrika Pro kutily a bastlíře

Pokud se Vám text obtížně čte, můžete si ho zvětšit nebo zmenšit
A nebo si všechno prohlédněte černé na bílém
Celý článek si pak případně také můžete přehledně vytisknout


Rádia typu TESLA Spider jsou u nás poměrně velmi rozšířená - najdeme je ve všemožných škodovkách "stovkách", "stodvacítkách", trabantech, atd. Rádií této řady bylo několik různých typů, které se lišily zejména předním panelem (podívejte se případně na naše stránky RADIOBASE) - některé z nich vidíme na prvním obrázku níže. Tato rádia měla vždy pouze střední a dlouhé vlny, což znamená že si toho na nich dnes už moc neposlechneme. Tyto typy sice běžně upravujeme na přehrávání MP3 souborů a příjem FM rádia, ale komu jde jenom o "nějaký" poslech a není na poli elektrotechniky úplný nováček, může jednoduše zvolit jiné řešení. To spočívá v instalaci vstupu pro externí zdroj signálu - třeba kapesní MP3ku, mobilní telefon, atd. Zkušeným kutilům se omlouváme za podrobný popis takové jednoduchosti, ale chtěli jsme, aby to bylo srozumitelné i pro úplně začátečníky na poli elektrotechniky.

Je to opravdu snadné. Jediným požadavkem je, aby mělo rádio funkční zesilovač. K rádiu připojíme reproduktor a napájení (obvykle z něj vede drát s pojistkou a ten patří na PLUS baterie. MÍNUS je spojený s kovovou skříňkou. Nyní nějakým malým šroubováčkem odpáčíme vrchní plechový kryt. Rádio zapneme a zkusíme točit ladícím knoflíkem. Pokud nic neslyšíme, ještě to nemusí nic znamenat (nemáme totiž ani připojenou anténu). Rádio může být rozbité, ale vlastní zesilovač dobrý. Poznáme to tak, že vytočíme regulátor hlasitosti naplno a zmíněným šroubováčkem, který budeme držet za kovovou část, se budeme dotýkat vývodů regulátoru (jako na obrázku). Alespoň na jednom (a maximálně na dvou) ze tří jeho vývodů bychom měli z reproduktoru uslyšet bručení. Zkusíme zároveň pohybovat kolečkem a hlasitost bručení by se měla měnit. Ten vývod, který se takto chová si dobře zapamatujeme. V 90% by to měl být ten horní - na třetím obrázku je pro názornost vymontovaný regulátor (správně potenciometr) a šipka ukazuje inkriminovaný vývod. Pokud je reproduktor stále tichý, tak je bohužel asi zesilovač vadný a takové rádio nám k ničemu nebude (to je ale velmi zřídkavý případ).Předpokládejme tedy, že to naše "bručí" tak, jak má. Bručící vývod potenciometru je vstupem zesilovače a to je to co potřebujeme. Jestliže se při pohybu ovladače ozývá z reproduktoru praskání, je poškozený regulátor. Někdy se dá úspěšně oživit tak, že do něj nastříkáme nějaký sprej na kontakty - mezi vývody a kovovým tělem jsou škvírky, kudy to jde. Na dalším obrázku je znázorňují šipky. Spreje sice potřebujete jen na jedno stříknutí, ale nelitujte investice a kupte si ho (cca 80-150 Kč), protože uvidíte že se vám bude ještě mnohokrát hodit.

Nyní si uděláme kablík z kusu dvoužilového stíněného drátu a konektoru JACK 3.5", který koupíme v obchodě se součástkami - mnohem jednodušší a levnější je ale vzít ho někde hotový - třeba jednoduše odstřihnout ze starých sluchátek. Protáhneme ho nějakou dírkou do rádia (případně si ji vyvrtáme - jen pozor na ostré hrany, které by mohly kablík proříznout). Zem, neboli tzv. stínění kablíku (je to měděné opletení izolovaných drátků, které přivádějí signál) připojíme někam na kostru rádia - na nějakou kovovou část případně na druhý krajní ("nebručící") vývod potenciometru hlasitosti, ten je totiž se zemí spojen - to je ale lepší ověřit pomocí měřidla a navíc k němu obvykle není přístup. Oba signálové - tzv. "živé" - dráty z kablíku pak spojíme dohromady (konektor je stereo, ale rádio je jenom monofonní) a připájíme k tomu vývodu regulátoru, který jsme si předtím označili.Vrátíme zpátky kryt a to je všechno. Když teď připojíte kablík s konektorem do sluchátkového výstupu externího zdroj signálu - tedy třeba zmíněného kapesního MP3 přehrávače, mělo by nám to z reproduktoru pěkně hrát. Pokud bude zvuk ve větších hlasitostech silně zkreslený, je třeba ubrat hlasitost přímo na přehrávači. Jestliže by snad do zvuku pronikal šum či nějaký pískot z původního rádia (obvykle neproniká), stačí odpájet, nebo kleštičkami ucvaknout to, co vedlo k našemu bručícímu vývodu předtím - na obrázku je to drátek vedoucí z malého válečku, což je kondenzátor. Tím odpojíme původní rádio od zesilovače.

Toto řešení samozřejmě není tak komfortní jako kompletní přestavba - kdy se nemusíme starat o žádné napájení přehrávače a hlavně ho ovládáme přímo původními tlačítky na rádiu. Nicméně to takhle taky něco hraje a náklady jsou zhruba stokrát menší...Tento článek je původním autorským dílem. Jakékoliv jeho další šíření, kopírování a další využívání elektronickou, či jinou cestou jako celku, jakožto i jeho jednotlivých částí, či souvisejících multimediálních souborů je možné pouze se svolením autora a řídí se platnou legislativou.
-=© SRS 2.07=-

Diskuse k článku
Zde můžete napsat jakýkoliv dotaz či připomínku - obratem bude zveřejněna.
Můžete také jednoduše poslat odkaz na tento článek svým přátelům !
(Tento článek je kupodivu zatím bez komentářů - buďte první !)

Text komentáře:
Vaše přezdívka:
Kontrola, jestli jste člověk nebo robot :
Je to na střeše a jde z toho kouř. Co je to ?