PřihlášeníJednoduchý vysílač AM
Pokusný malý vysílač pro střední vlny s krystalovým oscilátorem
Napsal RadioMan 23.02.2014(určeno i začátečníkům)

shlédnuto 82107x rubrika Pro kutily a bastlíře

Pokud se Vám text obtížně čte, můžete si ho zvětšit nebo zmenšit
A nebo si všechno prohlédněte černé na bílém
Celý článek si pak případně také můžete přehledně vytisknout


Toto jednoduché a zajímavé zapojení se objevuje na internetu na mnoha stránkách skoro v nezměněné podobě. Jak už bývá zvykem, na mnoha z nich se dočteme, že právě jejich autor toto zapojení vymyslel. Kdo byl úplně prapůvodním "objevitelem" tohoto pokusu tedy nevíme, ale rozhodně to nejsme my - ovšem líbí se nám a za pokus určitě stojí, takže ho zde uveřejňujeme.

Potřebujete v podstatě jedinou součástku - krystalový oscilátor. Je to věc, kterou najdeme skoro v každém starém vyřazeném počítači ve sběrném dvoře, atd. Jedná se o malou kovovou krabičku, velkou zhruba jenom 1x1 nebo 2x1 cm, která má čtyři vývody. Obvykle ji najdeme zapájenou v nějaké desce. Opatrně oscilátor vypájíme a podíváme se, pro jakou frekvenci je určen. Je to na něm obvykle napsané - třeba 18.432 znamená, že z něho "leze" frekvence asi tak 18,5 MHz. Pokud máme nějaké dobré rádio, které má i rozsah krátkých vln, tak na něm tuto frekvenci najdeme - pokud ne, budeme muset postupovat opačně a shánět oscilátor podle toho, jaké frekvence umí přijímat naše rádio. Pokud "umí" jenom střední vlny, tak musíme sehnat oscilátor někde mezi 600 kHz a 1600 kHz - což bývá docela problém, protože dnes je většina oscilátorů dělaná pro vyšší frekvence. Krystalové oscilátory se dají bez problémů koupit v obchodech se součástkami, ale ve výše uvedeném rozsahu to bývá docela potíž. Krystalový oscilátor 1MHz (tedy zhruba uprostřed středovlnného pásma) se dá koupit TADY.Předpokládejme tedy, že máme oscilátor a odpovídající rádio. Oscilátor uvnitř obsahuje kompletní generátor přesného kmitočtu. Má čtyři vývody, přičemž jeden z nich je nezapojený. Jeden vývod je napájení (5V), druhý zem a z třetího "leze" výše uvedený signál. Jak prosté, že ? Když to zapojíme a naladíme na rádiu patřičnou frekvenci, uslyšíme buď zvýšený šum - nebo naopak "ticho". Kdybychom teď v rytmu morseovky přerušovali napájení oscilátoru, dostali bychom jednoduchý vysílač nemodulované telegrafie.

Pokud bychom ale chtěli zkusit přenášet i hlas, je to o něco složitější, neboť signál oscilátoru musíme tzv. "modulovat", neboli nějak ho smíchat s tím, co chceme slyšet (na středních vlnách se používá tzv. amplitudová modulace - rozdíl a princip frekvenční vs. amplitudové modulace si tady nebudeme podrobně vysvětlovat, kdo chce, ať použije třeba Wikipedii a nebo se mrkne dole na "hýbací obrázek"). Signál oscilátoru se dá do jisté míry amplitudově modulovat změnou napájecího napětí, čehož se dá dosáhnout zapojením modulačního transformátorku do přívodu napájení (použijeme klasickou 9V baterii). Pokud neseženete nízkofrekvenční transformátorek (třeba ze starého tranzistoráku, bývaly také ve starých modemech pro telefonní lnky), můžete vyzkoušet třeba nějaké miniaturní síťové trafo (nebude to nic moc). Primární stranu (AUDIO IN) jednoduše připojíte na sluchátkový výstup nějakého přehrávače (konektor JACK 3.5"). Pokud by to nefungovalo, zkuste navzájem prohodit sekundární a primární vývody. Pokud to nepůjde ani pak, hoďte to celé po psovi a věnujte se po zbytek dne něčemu užitečnějšímu...Toť asi tak vše. Upozorňujeme všechny pokusníky, že toto zařízení by správně nemělo být používáno, neboť i když je to vlastně komerční výrobek, tímto zapojením už naplňuje znaky vysílacího zařízení - byť velmi malého výkonu, a to u nás není (narozdíl např. od FM Transmitterů) legální. Pokročilým elektrotechnikům pak také určitě při pohledu na toto zapojení budou vstávat vlasy na hlavě kvůli tvaru výstupního signálu (je obdélníkový a tudíž spolehlivě v blízkém okolí rušící všechno kolem). S některými konkrétními oscilátory a konkrétními transformátorky toto zařízení také vůbec nemusí fungovat - to jen aby případný poslechu lačný kutil nebyl zklamaný. Článek zde uveřejňujeme pouze jako zajímavost a netradiční použití zcela běžné počítačové součástky...Tento článek je původním autorským dílem. Jakékoliv jeho další šíření, kopírování a další využívání elektronickou, či jinou cestou jako celku, jakožto i jeho jednotlivých částí, či souvisejících multimediálních souborů je možné pouze se svolením autora a řídí se platnou legislativou.
-=© SRS 2.07=-

Diskuse k článku
Zde můžete napsat jakýkoliv dotaz či připomínku - obratem bude zveřejněna.
Můžete také jednoduše poslat odkaz na tento článek svým přátelům !
(Tento článek je kupodivu zatím bez komentářů - buďte první !)

Text komentáře:
Vaše přezdívka:
Kontrola, jestli jste člověk nebo robot :
Je to na střeše a jde z toho kouř. Co je to ?