FM radiopřijímač "SÁZAVA"
Praktická aplikace modulu radiopřijímače M3

Napsal RadioMan 01.04.2014
 | |
Vlna "elektro-retro" je dneska moderní a je tudíž celkem pochopitelné, že se na ní chce kdekdo svézt. V obchodech je možno narazit na množství rádií a přehrávačů v rádoby retro stylu - které jsou ale ve většině případů spíše úsměvné a rozpačité. Skříňky z umělého dřeva, jímž vévodí modře podsvícený LCD displej, přece jenom nejsou to pravé, co by alespoň trochu esteticky založeného staromilce dokázalo uspokojit.
Tato poněkud tristní situace nás přivedla na myšlenku, pokusit se postavit malé stolní rádiječko, které by bylo moderně řešené, snadno postavitelné i pro začátečníky a přitom vypadající tak, aby když nic jiného, alespoň neuráželo. Nakolik se nám to povedlo, posuďte sami.
Základem je dnes velmi populární stavebnice Arduino - kdo ji nezná, ať si vyhledá základní informace třeba v Google (ale pozor - počítejte s tím, že se můžete velmi snadno stát závislými a že tomuto novodobému kutilskému fenoménu na nějaký čas zcela propadnete). Samotný přijímač je řešen pomocí dostupného DSP obvodu RDA5807 (případně TEA5767) - který obsahuje vše potřebné pro příjem FM stanic a vyžaduje absolutní minimum vnějších součástek. Rádijko je zabudováno do "bakelitové" krabičky, s předním panelem, imitací stupnice a dvěma ovládacími knoflíky. Dlouho jsme přemýšleli, jak vymyslet výše zmíněný displej. U FM rádia je to bohužel celkem potřebná věc, abychom měli alespoň nějakou představu, která stanice je právě naladěná. Nicméně tuto informaci nepotřebujeme mít na očích stále. Takže jsme to nakonec vyřešili miniaturním monochromatickým OLED displejem, který je ukrytý uprostřed reproduktorové mřížky a je v činnosti vždy pouze na nezbytnou dobu. Zapne se, pokud začneme otáčet ladicím knoflíkem a po deseti sekundách nečinnosti se zase vypne.
Základní schéma zapojení tvoří ucelený modul (označený jako RADIOX M3), který se dá použít univerzálně - nemusí to být nutně zrovna tento malý radiopřijímač. Můžeme ho totiž použít třeba na přestavbu starého velkého stolního rádia. Ta mívala často kruhový elektroluminiscenční indikátor ladění - takzvané "magické oko". Programové vybavení modulu M3 umí zobrazovat naladěnou frekvenci, případně předvolby v malém stylizovaném kroužku (tak jak vidíte na fotografiích), takže místo magického oka můžeme umístit za stupnici rádia výše uvedený displej. Nijak tím nenarušíme původní dobový vzhled rádia a přitom budme mít k dispozici informaci o právě naladěné stanici. V přijímači Sázava se ladění provádí tzv. "rotačním enkodérem", který určitě znáte i z jiných zařízení spotřební elektroniky (je to takový ten knoflík, který při otáčení jemně jakoby "cvaká"). Programové vybavení, které jsme vytvořili pro Arduino a FM rádio, ale umožňuje i "analogové" ladění, běžným proměnným odporem - lineárním potenciometrem, případně i pomocí jednoduchých tlačítek (UP/DOWN). Modul také umožňuje připojení indikátoru STEREO a případně indikátoru naladění stanice (TUNE). Konkrétní aplikace je tak otázkou pouze nahrání patřičného programu do mikroprocesoru Arduina. Celkové zapojení modulu M3, jak je vidět na schématu níže je opravdu jednoduché a jsou to vlastně pouze pospojované tři běžně dostupné obvody - Arduino (je jedno, která verze - kvůli malým rozměrům je ideální NANO), FM přijímač a OLED displej.
Nyní ale zase zpátky k "Sázavě". Uvnitř je zesilovač a miniaturní reproduktor, rádio se napájí přes externí síťový zdroj (dovnitř by se však bez problémů vešly i baterie, nebo akumulátorek). přijímač potřebuje krátkou anténu - zcela postačuje asi třiceticentimetrový kousek drátu, případně by bylo možné zabudovat klasickou teleskopickou anténu.
Pokud by měl někdo zájem si něco podobného postavit také, klidně může. Stavbu zvládne i méně pokročilý začátečník (je to vlastně jen propojení - "prodrátování" několika modulů mezi sebou). Vlastní obslužný program jsme uvolnili pro nekomerční použití zdarma. V aktuální verzi umožňuje pomocí rotačního enkodéru ladění stanic, obsluhu 10ti předvoleb (které si pamatuje i po vypnutí a odpojení od napájení) a také elektronickou regulaci hlasitosti.
Když si posčítáte jednotlivé položky, tak sice na lidový přijímač výsledná cena rozhodně ani trochu lidová nebude - ale pokud použijete součástky získané třeba z různých vraků (enkodér, zesilovač, reproduktor) a uděláte si nějakou vlastní skříňku - případně si součástky nakoupíte někde na E-Bayi, tak se to ještě dá zkousnout 
Tady je pro případné zájemce ještě malé amatérské video.
Zdrojový program i s potřebnými knihovnami si můžete stáhnout zde
Skříňku a případně i potřebné moduly pro stavbu je možné zakoupit v našem e-shopu. Jakékoliv otázky vám samozřejmě rádi zodpovíme a se stavbou poradíme. Třeba vás při ní napadnou další možnosti, jak tento náš amatérský pokus o "lidový" retropřijímač nějak vylepšit !