PřihlášeníAM generátor SSG20 0-40MHz
Nástupce generátoru SSG10, který už ke své činnosti vůbec nepotřebuje počítač...
Napsal RadioMan 26.02.2015(pro středně pokročilé)

shlédnuto 101305x rubrika Novinky u RADIOXu

Pokud se Vám text obtížně čte, můžete si ho zvětšit nebo zmenšit
A nebo si všechno prohlédněte černé na bílém
Celý článek si pak případně také můžete přehledně vytisknout


Velká obliba našeho jednoduchého signálního generátoru pro "chudé amatéry" SSG10 nás na konci roku 2014 pošťouchla k tomu, abychom se pokusili ho vylepšit tak, aby si nadále vystačil sám a aby nebyl k jeho činnosti jako doposud potřeba osobní počítač. Nakonec se nám to kupodivu povedlo a nový typ - SSG20 - byl na světě. Oproti "desítce" má vlastní LCD displej, ovládací "kolečko" a dvě tlačítka, pomocí nichž se dají nastavovat všechny potřebné parametry. Nicméně možnost spojení s počítačem zůstala zachována a i nadále jej tak lze ovládat externě pomocí USB portu. Všechny parametry jsou v podstatě stejné, jako byly dříve - zůstal kmitočtový rozsah 0-40 MHz s rozlišením jednoho jediného Hertzu (takže je možno nastavit jakýkoliv kmitočet z nízkofrekvenční i vysokofrekvenční oblasti), stejně tak samozřejmě zůstala i možnost amplitudové modulace interním zvukovým signálem, která z tohoto generátoru dělá opravdu užitečného pomocníka pro každého radioamatéra. Zachováno zůstalo i dvanáct paměťových předvoleb a možnost režimu "Sweep". Generátor má dva výstupy - jeden se zmíněným modulátorem (kde je signál vzhledem k použitému způsobu modulace přece jenom značně zkreslený) a druhý s nemodulovaným čistým sinusovým signálem.

Navíc se podařilo zakomponovat dovnitř mikroprocesoru i jednoduchý, ale všestranný generátor znaků morseovy abecedy, takže teď naše krabička může sloužit i jako opravdový zkušební vysílač se vším všudy (umí modulovanou i nemodulovanou telegrafii) například pro nastavování přijímačů pro poslech radioamatérských pásem - nebo prostě jenom jako pomůcka pro nácvik morseovky. Jednoduše na počítači napíšete nějaký text a generátor ho potom zadanou rychlostí odvysílá...

Protože si tento generátor mezi radioamatéry získal značnou oblibu a "v oběhu" je již několik set exemplářů, byl přece jenom čas na nějaký trochu větší upgrade. Před Vánoci 2016 bylo tedy kompletně přepracováno jádro vnitřního obslužného programu, čímž se povedlo uvolnit trochu drahocenné paměti, kterou tak bylo možno dále využít. Nová verze firmware (5.0) díky tomu představuje novinku, která přináší další významné rozšíření funkcionality - možnost externího ovládání frekvence napětím. To tedy znamená, že je nyní možné SSG20 využít i jako jednoduchý rozmítaný generátor v předem nastaveném rozsahu frekvencí, případně jeho frekvenci snadno a rychle ovládat bežným potenciometrem.

Generátor je nyní oproti nejstarším verzím také možné jednoduše nastavit tak, aby údaj na displeji trvale ukazoval skutečnou frekvenci s přičtením či odečtením námi zadané hodnoty (tedy například mezifrekvence) a případně taktéž aby zobrazoval podíl, či násobek skutečné frekvence (tedy například čtvrtinu, dvojnásobek, atd.) To je užitečná vlastnost například u konstrukcí SDR přijímačů, kde se zpravidla používá řídící oscilátor se čtyřnásobkem přijímané frekvence. Příklad - skutečná frekvence generátoru je 1 MHz, zadáme přičítání 456000 Hz, údaj na displeji tedy bude 1456 kHz, z výstupu půjde 1000 kHz. Při pootočení "ladícího" kolečka se skutečná frekvence výstupu změní na 1001 kHz, displej bude ukazovat 1457 kHz. Nastavení těchto speciálních zobrazovacích režimů se ovládá přes počítač, přičemž si zadaná data pak generátor pamatuje i po vypnutí a znovuzapnutí (stačí tedy třeba přičítání nastavit jenom jednou).

Sestavený přístroj
První prototyp z roku 2014
Dvouřádkový podsvícený displej LCD ukazuje vše potřebné.


Ovládání generátoru bylo tvořeno s cílem, aby bylo snadné, účelné a přitom si vystačilo s co nejmenším počtem ovládacích prvků. Využitím rotačního enkodéru (tak vznešeně se nazývá ono ovládací kolečko) a dvou tlačítek jdou všechny parametry nastavovat poměrně rychle a intuitivně. Dvouřádkový podsvětlený LCD displej zobrazuje všechny potřebné údaje. Jak již bylo zmíněno, generátor je možné přes USB rozhraní připojit k PC a ovládat i přes něj. K rychlému ovládání pro některé aplikace generátoru je také možné využít již zmíněné externí řízení - jednoduchým připojením obyčejného děliče (lineárního potenciometru) na řídící vstup.

Schéma zapojení se sice oproti SSG10 mírně "zesložitilo", ale jak vidno ze schématu na obrázku níže, i nadále zůstává velmi jednoduché a s pomocí předem hotových modulů se opět v podstatě jedná jenom o jejich propojení pomocí několika vodičů. Maximum práce vykonává řídící mikroprocesor a počet externích součástek jsme tak mohli omezit na naprosté minimum.

Pro toho, kdo si rozumí s páječkou, je sestavení otázkou slabé hodinky. Kdo si ale s páječkou nerozumí, nebo s ní kamarádí teprve první den, měl by si rozhodně pořídit tuto stavebnici raději ve verzi SSG20A. Použité moduly jsou totiž celkem miniaturní a mají pájecí plošky poměrně blízko sebe. Ve verzi 20A jsou ale moduly již opatřeny připájenými kontakty, které se navzájem pospojují přiloženými propojovacími vodiči s konektorovými dutinkami. Pájení zde není téměř potřeba (jde pouze o připojení jednoho tranzistoru a rezistoru) a nehrozí tak při pečlivé práci zničení citlivých součástek . Tato "přátelská" verze stavebnice je tedy vhodná i pro méně pokročilé radioamatéry, kteří ruku s páječkou přece jenom nemají ještě (nebo také už) úplně jistou. Funkčně jsou ve výsledku obě verze samozřejmě zcela shodné.

Jinak sestavení neskýtá žádné záludnosti. Hlavní moduly (procesor a generátor) jsou opravdu malé a celková velikost výsledného přístroje je tak omezena prakticky jen velikostí LCD displeje a ovládacích prvků. Napájení je možné pomocí nějakého síťového zdroje s napětím cca 7-12 voltů, případně i přímo přes vestavěný USB port (použít třeba nějakou levnou nabíječku pro mobily, atd.)

Oproti SSG10 prozatím nebudeme nový typ nabízet jako hotový přístroj (zejména kvůli nerentabilní výrobě jednoúčelových krabiček, které by při maloseriové produkci celý generátor značně prodražovaly). Nicméně pokud jste šikovní a nějakou tu "bedýnku" si dokážete udělat sami (třeba jako mají naše prototypy zde na fotografiích), tak stavebnici potřebných dílů pro SSG20 si u nás můžete koupit už teď. Součástí je vše potřebné ke stavbě - naprogramovaný modul řídícího mikroprocesoru, modul generátoru AD9850, podsvícený LCD displej se seriovým řadičem, rotační enkodér, dvě tlačítka, tranzistor, atd. Dále také samozřejmě i CD s potřebnými ovladači a řídícím programem pro osobní počítač. Ten je zatím pouze pro systémy Microsoft Windows (funguje od verze XP až po nejnovější "desítky"). Android atd. bohužel neumíme (pokud by se snad našel nějaký nadšenec a dokázal jednoduchý seriový protokol generátoru SSG implementovat třeba i do androidího tabletu a udělat pro něj nějaký jednoduchý ovládací program, bylo by to skvělé a půl království s princeznou sice asi ne, ale nějaká odměna od nás by takového tvůrce jistě neminula)...

Stavebnici generátoru SSG20 si můžete koupit ZDE.

schéma
Obsah stavebnice
Ovládací program pro Windows

A pokud už tento generátor máte a chcete se podělit s ostatními - pošlete nám mailem fotku a my ji zde velmi rádi uveřejníme, jako inspiraci ostatním (samozřejmě klidně i anonymně) !

Tady jsou zatím tři příklady pěkných výsledků :

Šikovné "kapesní" provedení p. Ouředníka
Stolní, takřka tovární přístroj v podání p. Svobody
p. Kočandrle se s námi podělil o fotografii dalšího velmi úhledně a profesionálně provedeného generátoru.Dole pod tímto článkem naleznete diskuzi.
Podívejte se, co si o tom myslí ostatní - a nebo
jednoduše napište, co si o tom myslíte vy !
(diskuse je anonymní a není potřeba žádná registrace)

CO SE DÁ KOUPIT ?

Stavebnice SSG20pro středně pokročilé amatéry( 999 Kč )
Stavebnice SSG20Ai pro začátečníky (minimum pájení)( 1149 Kč )
Zdroj 5V síťová USB nabíječka( 49 Kč )
KrabičkaRKZ-3( 99 Kč )
Tento článek je původním autorským dílem. Jakékoliv jeho další šíření, kopírování a další využívání elektronickou, či jinou cestou jako celku, jakožto i jeho jednotlivých částí, či souvisejících multimediálních souborů je možné pouze se svolením autora a řídí se platnou legislativou.
-=© SRS 2.07=-

Diskuse k článku
Zde můžete napsat jakýkoliv dotaz či připomínku - obratem bude zveřejněna.
Můžete také jednoduše poslat odkaz na tento článek svým přátelům !

(Celkem 48 komentářů)
Text komentáře:
Vaše přezdívka:
Kontrola, jestli jste člověk nebo robot :
Kdo snáší vajíčka ?

Mirek.O
12.03.2015 07:23
Mám dotaz, Zda by bylo možné umístit na panel ještě jednu zdířku a využívat ji jako vstup pro čítač do 40Mhz(když už v přístroji je). Bylo by to dva v jednom a určitě by to stálo zato, i za cenu nějakého předzesilovacího stupně pro nízké signály. Děkuji za odpověď.

RadioMan
12.03.2015 14:45
Bohužel by to možné nebylo. Generátor totiž žádný čítač neobsahuje - protože ho ani nepotřebuje. Signál vyrábí digitální syntézou - dělením základního kmitočtu 125MHz, řízeného krystalem. Číslo na displeji je tak předem dané a přesně odpovídající tomu, co je na výstupu. Kdyby měl přístroj obsahovat i čítač, musel by kromě vstupního zesilovače a přepěťové ochrany mít také děličku, neboť samotný procesor by velké frekvence nezvládal. A tím vším by se zapojení stalo velmi složitým, což by odporovalo původní myšlence...

Magnificator
27.06.2015 00:10
Zdravím. Měl bych dotaz,zda existuje samolepka na přední panel krabičky z fotografie. Případně již vytvořený soubor pro barevnou tiskárnu abych popisky nemusel pracně tvořit. Uvedenou krabičku mám, původně byla určena pro čítač. Měl bych zájem o generátor SSG20. S pozdravem M.H.

RadioMan
27.06.2015 12:39
Štítek Vám můžeme poslat ve formátu PDF pro snadné vytištění na tiskárně, to samozřejmě není problém.

Magnificator
27.06.2015 18:27
O.k tak to je bezva. Možná by ta informace zajímala ostatní zájemce o tento vyrobek. Snad by nebylo na škodu tento soubor někam uložit ke stažení pro kupující. Objednávku provedu přes Aukro. S pozdravem M.H.

Jiří Strnad
19.07.2015 19:46
Jaké je prosím rozlišení (krok ladění) generátoru na vyšších frekvencích - třeba při 10 MHz ?

RadioMan
19.07.2015 21:23
Rozlišení je opravdu v celém rozsahu jeden jediný Hz. Tedy si můžete nastavit jak 10 Mhz (1 000 000 Hz), tak i o 1 Hz více (1 000 001 Hz). Je to díky použitému způsobu digitální syntézy signálu. Samozřejmě pro komfortní nastavování frekvence je možné točením kolečka nastavovat frekvenci i po větších krocích (jeho současným stisknutím).

Pavol K.
29.07.2015 09:10
Bry den Všem. Musím říct - generátor vypadá naprosto jednoduše a geniálňe :-) Měl bych dotaz-produkuje to pouze sin. signál?O jaké amplitudě? (U efektivní). Předem díky za odpověď..

Radioman
04.08.2015 10:30
Generátor "vyrábí" jen sinusový signál (cca 1.3V amplituda), je z něj ale také možné jednoduše vyvést obdélníkový TTL signál - je to záležitost jednoho drátu a zdířky. Obdélníkový průběh je použitelný zhruba do 1MHz. Váš dotaz zřejmě směřoval na případné použití jako generátor tvarových kmitů - to SSG neumí, jeho primární použití je vzhledem k poměrně vysoké frekvenci trochu jinde. Samozřejmě by to pro někoho mohlo být v nf oblasti užitečné řešení, ale použitý integrovaný obvod AD9850 to přímo neumí a obslužný program vnitřního procesoru už je tak rozsáhlý, že zaplňuje celou použitelnou paměť, tudíž i softwarové řešení je nerealizovatelné.

Franta
07.08.2015 22:46
Dobrý den,je rychlost rozmítání dostatečně velká,aby vykreslila křivku na osciloskopu např.krystalového,pásmového a nf filtru po příslušné úpravě (impedanční přizpůsobení atd.)výstupu?Děkuji za odpověď.

RadioMan
08.08.2015 08:34
Toto zařízení nemá za cíl sloužit jako rozmítaný generátor - schválně ho tak také nikde neoznačujeme. Režim Sweep je primárně k něčemu jinému. Samozřejmě částečně funguje stejně jako wobler, ale pokud se podíváte na schéma, tak vidíte že generátor nemá žádný výstup, pomocí kterého by se dal osciloskop synchronizovat a tudíž byste na obrazovce neviděl žádný relevantní průběh. Klasické rozmítače mají výstup signálu pilového průběhu, který ovládá horizontální vychylování osciloskopu. Pomocí stejného signálu je též rozmítán vlastní generátor a tudíž je pak zobrazení každého bodu na obrazovce osciloskopu jednoznačné. Funkci rozmítaného generátoru bude mít přístroj SSG50, který chystáme a který přímo bude vybaven i grafickým LCD displejem - nicméně prozatím je tento projekt ještě jak se říká v plenkách...

Fitor
02.12.2015 21:38
Dobrý den, je možná AM modulace signálu z externího zdroje? Dík

Fitor
03.12.2015 20:21
Dobrý den, je možná AM modulace signálu z externího zdroje? Dík

RadioMan
03.12.2015 20:30
No...jak se to vezme. Pokud se podíváte na schéma "modulátoru", tak jde v podstatě jenom o napájení tranzistoru z TTL výstupu generátoru nf. signálu. Pokud tedy na něj přivedete jiný signál, bude to pracovat stejně. Ale o nějaké čistotě takto získávaného průběhu samozřejmě nelze hovořit. Toto řešení bylo zvoleno jenom prot, že je ultrajednoduché a že na to, aby bylo na vedle stjícím rádiu "něco slyšet", je to dostačující.

OHS.DC
25.12.2015 16:02
Jak to vypadá s uvolněním alespoň stavebnice nového SSG50? Je to již v dohledné době?

Milan O.
22.01.2016 08:55
Dobrá práce chlapi, výborný produkt a navíc téměř zadarmo.

Jerrmik
24.01.2016 10:58
Vidím tam arduino je to tak?

RadioMan
26.01.2016 00:16
SSG50 je bohužel zatím v nedohlednu. Co se týče Arduina, tak máte částečně pravdu. Částečně v tom, že obslužný program není psán v prostředí Arduina (protože by se společně se zavaděčem do procesoru ani nevešel), ale používáme jeho HW platformu. Z jednoho jediného důvodu - díky milionovým výrobním sériím modulů NANO nás využití tohoto hotového modulu stojí skoro třikrát méně, než by stála zakázková výroba vlastní podobné destičky (procesor, napájecí obvod, převodník USB-RS232, vlastní deska s plošnými spoji). Takhle elegantně využijeme již hotovou věc, do níž "natlačíme" vlastní program ve strojovém kódu.

Tulak
07.05.2016 17:17
Zkoušel to někdo rozběhat pod linuxem?

RadioMan
07.05.2016 17:56
Rozběhat ? Stačí na to jakýkoliv terminál, generátor se obsluhuje velmi jednoduchými a srozumitelnými příkazy a používá celkem standardní USB chip CH340G, pro který jsou pod Linuxem zcela určitě ovladače. Pokud ale máte na mysli nějakou komfortní aplikaci jako SSG Control Panel, která je pod Windows, tak by ji musel nejdřív někdo pro Linux či Android napsat :-)

JaKub
02.06.2016 21:24
Bylo by možné koupit pouze encodér a desku s procesorem ( naprogramovaným ) té poslední verze? Jaká by byla cena? Děkuji

RadioMan
04.06.2016 08:26
Teoreticky ano, napište prosím na adresu info@radiox.cz - určitě se nějak domluvíte.

Luboš
10.06.2016 16:50
Dobrý den. Jak lze zatížit výstup? Lze zatížit na př. 50 ohmy?

Petr Beránek - RadioX
10.06.2016 22:36
Výstupní impedance je cca 100 ohmů. Na výstupu je low-pass filtr, který je "zkratuvzdorný" - dá se tedy v podstatě zatížit libovolně, při rozdílu impedancí je ale samozřejmě potřeba počítat s možností mírného zkreslení výstupního signálu.

Petr
17.06.2016 18:13
Dobrý den, rozhoduji se mezi koupí BM368 a SSG20. V čem jsou výhody a nevýhody SSG20? Myslím třeba čistotu a stabilitu signálu, atd... Děkuji předem.

RadioMan
17.06.2016 21:50
Jejda - na takovou věc se ale nesmíte ptát výrobce, nebo prodejce :-) Ale upřímně. Oba přístroje jsou trochu jiné a záleží na tom, k čemu vám má sloužit. Co se týče stability frekvence, tak samozřejmě jasně vede SSG, protože si můžete nastavit jakoukoliv frekvenci s rozlišením na jeden jediný Hz a tu pak generátor drží (je řízen krystalem). BM je sice po zahřátí slušně stabilní, ale na kurhové stupnici samozřejmě nastavíte frekvenci jen s určitou nevelkou přesností - absyte zjistil, kolik kHz z generátoru přesně leze, musel byste mít ještě k ruce čítač. U SGG ho nepotřebujete - co si nastavíte, toz něj leze a dá se tomu věřit. Čistota signálu je srovnatelná a pro běžná použití nemá SSG žádný problém (mluvíme o sinusovém výstupu). SSG je lepší v tom, že pracuje hned po zapnutí a frekvence je jak zmíněno hned stabilní a nikam neujíždí. Nejčastěji používané frekvence si můžete uložit do předvoleb. Umožňuje sweep režim. Béemko má jednodušší ovládání (což má analog oproti digitálu vždy), má opravdový modulátor a také má dekadický dělič. Tyto dvě věci si k SSG snadno můžete přistavět, ale v základu nejsou. AM "modulace" je zde opravdu jen doplňková a silně degraduje signál. Velkou výhodou u SSG je to, že pracuje "od nuly", tedy od frekvence 1Hz. Tím pádem nahradí nejen BM368, ale i další - nízkofrekvenční generátor. BM368 totiž začíná na 100kHz a tudíž třeba zkreslení koncového zesilovače s ním nezkontrolujete. BM je samozřejmě krásná věc a kus nostalgie. Pokud budete renovovat dvě rádia za měsíc a máte i další přístroje z této řady BM (sledovač signálu, nf generátor), bude pro vás asi užitečnější a tak nějak "správnější". Pokud máte elektroniku jako koníčka, a kromě občasné opravy nějakého rádia stavíte třeba i zesilovače, nebo nějaké věci z digitální techniky, kde se hodí mít přesný zdroj hodinového kmitočtu, určitě je lepší SSG20, protože je zkrátka mnohem univerzálnější, menší a stabilnější.

Petr
18.06.2016 09:01
Děkuji za vyčerpávající odpověď. Samozřejmě vím, že jsem se ptal na neobjektivním místě, ale dočkal jsem se objektivní odpovědi, za což jsem rád. Já jsem totiž tuto otázku položil na HAM fóru a zatím bez odpovědi. Generátor potřebuji pro práce v pásmu KV - nastavování antén, zjišťování jejich parametrů, opravy a seřizování přijímačů, atd. K tomu myslím poslouží skvěle. Začátkem Července ho objednávám.

Tycka
18.07.2016 15:08
Rozmítač můžete udělat i improvizovaně za pomoci PC. Já to tak mám na frekvencích do 20 kHz - nicméně principiálně to tak jde i na vysokých frekvencích. Jde v podstatě o to, že pošlete do generátoru frekvenci a výstupní napětí (po případném usměrnění a vyhlazení) změříte vhodným měřícím přístrojem připojeným k PC. Já jsem na nízkých frekvencích použil přímo zvukovou kartu PC. Prostě nejlépe to udělá relativně jednoduchý program - co pošle do generátoru frekvenci,načte hodnotu napětí z toho měřícího přístroje - jak hodnotu frekvence tak i napětí uloží na jeden řádek do souboru - např. 1000;5 - 1000 Hz a úroveň napětí 5. Z tohoto souboru to lze již zobrazit v grafu - na toto vykreslení jsou již k dispozici programy - já jsem použil vlastní.

Petr Beránek - RadioX
18.07.2016 15:30
Ono to bohužel není tak úplně jednoduché. Teoreticky by to takto určitě fungovat mohlo, ale v reálu to nějak univerzálněji příliš použitelné není. Zvuková karta moderního počítače se totiž k měření napětí silně nehodí - většina z nich už ani nemá linkový vstup, ale pouze mikrofonní a pokud linku má, tak jsou na ni navěšené vstupní filtry. Díky "hrubému převodu" A/D převodníku zvukové karty nedosáhneme skoro žádné použitelné rozlišení u slabých signálů (v řádech milivoltů) - a o ty jde v aplikacích rozmítače obvykle především. Další věc je relativně nízký vstupní odpor zvukovky. Také je problémem (už ale jen programátorským) nutnost obsluhy zvukové karty na úrovni systému - přímo ve Windows se o ni totiž přetahují nainstalované ovladače (zejména ve Win 8 a následujících, kde je zapracováno automatické řízení úrovně kvůli zpětné vazbě atd.). Ještě bych se zeptal - proč je toto řešení omezeno na 20 kHz ?

Jura V, OK2JV
15.11.2016 18:20
Šikovná mašinka, jsem spokojen a mohu jen doporučit.

Heffy
28.12.2016 15:58
Dobrý den. Stavebnici jsem sestavil, na první zapojení funguje s počítačem, lze nastavovat kmitočet enkodérem, ale display je bez jediného znaku. Při USB napájení funguje podsvícení, při napájení ze svorek ani to ne. Zapojení je 100% podle schématu, sestaveno mikropájkou za dodržení ochrany před SE. Co s tím?

RadioMan
28.12.2016 16:11
A jak se prosím chová display, pokud otáčíte trimrem kontrastu na jeho zadní straně ?

Heffy
30.12.2016 13:49
Zařízení napájím 8,5VDC. Po zapnutí svítí LED POW (červená) na arduinu a červená led oscilátoru. Oscilátor funguje. Podsvícení displeje nefunguje, na horním řádku jsou trvale rozsvíceny horní poloviny všech matrixů. Na +5V arduina je 4,21V. Po připojení USB se displej podsvítí a začne zobrazovat vše, co má. Napětí na 5V stoupne na 4,75V. Je možné, že je takto zvláštně poškozený stabilizátor arduina? Má smysl zvednout napájecí napětí? Nebo napájet displej externím stabilizátorem přímo ze zdroje?

RadioMan
31.12.2016 19:52
Dokáže dát napájecí zdroj dostatečný proud (alespoň 300mA) ? Napájecí napětí můžete zkusit zvednout, do 18V nehrozí žádné nebezpečí (jenom bude více hřát stabilizátor na procesorové desce), případně lze samozřejmě přivést 5V z externího stabilizátoru přímo na 5V pin. Jinak to není standardní chování - stabilizátor na desce je LDO a obvykle pokud je nějaká chyba v něm, tak nepracuje vůbec. Při napájení přes USB port je vnitřní stabilizátor vyřazen a napětí se bere z USB. Pro rychlejší komunikaci můžete případně napsat na info@radiox.cz

Karkler
04.04.2017 16:54
Je možné prosím použít SSG 20 jako LO pro jednoduché SDR radio ? Od 0 do cca 10 MHz t.j. při nutnosti dělit 4 v pásmech DV SV a KV do cca 25m ? Díky za odpověď

RadioMan
04.04.2017 21:18
Ano - jak je uvedeno v textu, poslední verze firmware generátoru umožňují jeho nastavení tak, aby zobrazoval násobky nebo podíly skutečné frekvence. Připojíte generátor k počítači a v ovládacím programu nastavíte, že má displej ukazovat třeba čtvrtinu skutečné frekvence. Když pak generátor odpojíte od počítače, už to tak bude zobrazovat vždy - i po vypnutí a zapnutí, prostě dokud to zase ovládacím programem nezměníte. Z generátoru leze "čistá sinusovka", takže ho bez problémů můžete jako oscilátor pro SDR použít

Zdeněk Z
09.06.2017 20:41
Dobrý den Na tomto fóru jsem se dočetl že v roce 2015 jste se zmiňoval o generátoru SSG50.Tak jsem se chtěl zdvořile optat jestli už je na světě nebo je stále ještě v plenkách.Děkuji za odpověď

RadioMan
11.06.2017 21:45
No...bohužel není ani v plenkách. Nějak se totiž zadrhl už v děloze. Skutečnost je taková, že při marketingovém průzkumu jsme zjistili, že by o něj nebyl takový zájem, aby se vyplatilo ho dělat ve velkém. SSG20 se dá prodávat pod magickou hranicí tisíce korun (i to je pro někoho možná dost) a je tak jednoduchý, že si ho prakticky každý dokáže dát do nějaké krabičky. Padesátka s klávesnicí, čítačem, dvěma displeji atd. už je přece jenom složitější a musel by se dodávat i s patřičnou krabičkou (byť třeba jen "předpracovanou"). To vše společně s cenou všech modulů by cenu vytlačilo kamsi nad dva tisíce a to už je přece jenom hodně. Jasně - prototyp vypadá lákavě a hračičkové mají rádi hodně hejblátek a svítítek (což byl taky jeden z důvodů prací na prototypu). Jenže buďme praktičtí - číselné zadávání kmitočtu je dobré jenom pokud ho měníte pětkrát za hodinu. Naprostá většina uživatelů ale používá jenom pár obvyklých frekvencí a ty se dají uložit do předvoleb SSG20. Čítač je možná lepší si pořídit samostatně - v nabídce našeho shopu (www.kutilovo.cz) je několik modulů, které mají navíc i možnost odečítání či přičítání mezifrekvence. Vyšší rozsah (70Mhz u SSG50 místo 50MHz u SSG20) je pro většinu amatérů také zbytečný - leda snad kdyby generátor na 70MHz uměl frekvenční modulaci a tím pádem by šel používat ke slaďování starých VKV OIRT rádií. Prostě asi bychom reálně prodali maximálně pár desítek kousků ročně a to se jednoduše nevyplatí - protože nás to také musí uživit. Ono vůbec - už se nám ozvalo pár lidí (zpravidla anonymů), že jsme holota, když prodáváme za tisícovku hrst modulů a součástek, které se dají objednat z Ebaye za pět, nebo šest stovek. Ano, to je pěkné - ale funguje to, když si to objednáte sami jako soukromá osoba a nemáte zrovna tu smůlu, že vás vyhmátnou celníci. My jsme ale firma a neobjednáváme součástky po jednom kuse. Takže jde vše přes celnici. Musíme zaplatit DPH (takže i kdyby to bylo fakt za pětistovku, je to další stovka navíc), clo (plus dvacet korun). Musíme mít cca 5% množství součástek jako rezervu pro případnou "úmrtnost při přepravě", pro reklamace a pro záruční opravy. Jsme na 650 Kč. Ale to je jenom materiál ! Můžete totiž všechno pěkně spájet dohromady, ale ono to nebude nic dělat. Bez patřičného software ne. A ten software musí někdo vymyslet. SW pro SSG20 je kompletně naším dílem. To není jeden večer. To jsou v případě SSG20 asi dva měsíce práce, zkoušení a testování. Kdyby bral programátor jen třicet tisíc měsíčně (sežeňte nám ho za ty prachy a budeme vám líbat ruce), je to při tisícovce kusů generátoru dalších padesát korun na každém. Někdo musel postavit pár kousků a otestovat, následně programátor zase opravit chyby, či doplnit věci, co se ukázaly být při praktickém provozu užitečné. Další tři pětky. Někdo musel napsat návod - sám se nenapíše a nevytiskne. Musíme si hlídat dodavatele. Čínské věci jsou velmi levné a poměrně spolehlivé - ale bohužel se od všeho vyskytuje strašně velké množství různých verzí. Když koupíte jeden LCD displej od dvou prodejců, vypadají opticky naprosto stejně - ale přitom každý z nich může mít třeba jinou I2C adresu. A to znamená, že generátor, jehož SW pracoval s původním displejem už s tím novým najednou pracovat nebude. Pak takové blbosti, jako třeba skladování, topení a svícení ve skladu. Jistě, pětikoruny - ale my s nimi počítat musíme. Když prodáme jeden generátor na Aukru, zaplatíme z něj provizi asi 7%. Takže když to nakonec všechno posčítáme, vydělíme a podškrtneme, máme na jednom kousku třeba sto korun. Zisk blbých deset procent. Pepa, který umí objednávat z Ebaye a podle kterého jsme zlodějové a vydřiduši, má svoje "normální" zaměstnání a svůj normální plat. Náš plat se ale skládá právě z těchto stokorun. Pokud jenom já sám budu chtít mít měsíčně dvacet tisíc, musel bych zkompletovat a prodat za měsíc 200 generátorů. Bohužel tohle málokdo vidí. Rozhodně si nestěžujeme. Děláme to co nás baví a generátor SSG20 není naším jediným produktem. To co děláme nás slušně uživit dokáže. Ale bohužel nad vším musíme přemýšlet ekonomicky - jinak to nejde. A to je tedy i případ SSG50. Věc, kterou bychom prodávali rádi, ale bohužel by pro nás asi byla prodělečná. :-)

Roman
24.10.2017 18:58
Dobrý den, sestavuji SSG20, chci jej ještě vylepšit pasívním děličem - potenciometrem na výstupní regulaci napětí, lze doporučit i nějaké zapojení oddělovacího člene na výstupu proti poškození vysokým napětím , třeba omylem na výstup připojeným ? Prostý kondenzátor nebude přenášet lineárně celé kmit. pásmo. Děkuji za odpověd.

Pepa Polák
26.10.2017 00:34
No kolego, jestli tam dáš jen obyčejný potenciometr, tak to stejně nebude ideální (nemluvě o impedančním přizpůsobení). Navíc AD9850 sám o sobě nemá konstatní amplitudu v celém rozsahu. Takže bych tam osobně jednoduše dal maličký kondenzátor a jinak to neřešil :-)

Roman
26.10.2017 23:42
Děkuji za odpověd, máte pravdu. I když mě zajímá rozsah cca 100 kHz až 3 MHz, kde by impedanční přizpůsobení nemělo mít valný vliv, koncepčně v jedné skřínce je to blbost a bude li třeba budu to řešit nějakým vnějším útlumovým pí článkem. A bezpečné oddělení kondenzátorem jistě postačí. S pozdravem Roman

Martin
19.04.2018 18:51
Jsem nadšen z Vaší firmy, koupil jsem Váš VŠEMĚR a je úžasný. Nyní sestavuji SSG 20 a mám tyto dotazy: a)deska procesoru má čtyři uchycovací otvory o průměru 1,5. Existují nějaké 1 mm šroubky či kolíky na uchycení? b)na desce generátoru je konektor LED , do něj se asi strká taková ta jehlička, která je v zásilce ve formě pásku s 15 jehličkami? c) koupil jsem od Vás krabičku RKZ - 3 , do které zabuduji také panelový konektor USB. Prodává se krátká kabelová propojka mezi zásuvkou na panelu a zásuvkou na desce? Děkuji za odpovědi, dosud jsem se zabýval klasickou elektronikou a nyní začínám s mikro. Tak se omlouvám za mé dotazy.

Calvera
15.07.2018 11:01
Dobrý den.Nešlo by poupravit FW tak aby se na zbylé vývody procesorové desky posílala informace o výstupním kmitočtu?klidně jen jednotky a desítky MHz, pokud je vývodů málo tak i seriově.Použil bych to ke spínání filtrů pro KV příjimač nebo pro vylepšení spektra výstupního signálu.Mohlo by se to hodit i jiným lidem.Díky

RadioMan
15.07.2018 15:09
Dobrý den, bohužel toto by asi nešlo. Aktuální FW je v rámci paměti použitého procesoru "nadoraz" a není už moc prostoru pro další funkcionality. Moc nerozumím tomu, jak by to mělo fungovat ? Pro výstup aktuální frekvence by bylo potřeba použít velké množství vývodů. Sériový výstup by teoreticky šel, ale musel byste ho zase nějak složitě rozkódovávat. On už je tam vlastně i udělaný - je vyvedený na USB port, a na jedoduchý dotaz po seriové lince pošle hodnotu aktuální frekvence (více se případně dozvíte v návodu). Pokud ale budete mít nějaký nápad, jak by to mělo přesně fungovat, určitě na tom můžeme popřemýšlet :-)

Calvera
15.07.2018 20:56
no seriový dekodér z CMOSů by byla maličkost..Jestli je ale pamět plná tak co už.Měl jsem ještě pár nápadů na vylepšení ale pokud už není místo..

RadioMan
16.07.2018 15:34
Potřeboval bych přesně vědět co a jak by to mělo dělat. Pak to určitě můžeme společně promyslet. Napište prosím na email info@radiox.cz - bude samozřejmě lépe to prodiskutovat mimo toto fórum. Ono obecně - pokud by se jednalo o jakékoliv zajímavé úpravy, které ocení a využije řekněme více než deset lidí, můžeme na nich zapracovat a třeba jimi nahradit nějakou jinou funkci, co nikdo nepoužívá - případně vydat alternativní FW, který si budou moci zájemci sami nahrát do svého měřiče. Co se týče výstupu údaje o frekvenci, tak moc nerozumím tomu, proč by se mělo složitě nějakými externími CMOS obvody dekódovat něco, co se předtím zase složitě softwarově zakóduje. V takovém případě by přece bylo lepší, kdyby vše dělal už procesor - tedy že by přepínání filtrů řídil rovnou sám ? Když by byla (příklad) frekvence mezi 0-1 MHz, byla by logická jednička na nějakém výstupním pinu, když mezi 1-2 MHz tak zase na jiném pinu atd. - a těmi byste jednoduše mohl spínat nějaká relátka.

Calvera
17.07.2018 16:40
OK,zkusím na to přes víkend sednout a sepsat všechny svoje nápady.Snad se to bude hodit spoustě dalších lidí.Já jsem to sestavoval už před 2 roky a po ověření funkce dal do šuplíku na někdy...tedka budu pokračovat :-) Ozvu se

Tulák Míra
28.05.2019 20:21
Mám problém. SSG20 nereaguje na enkoder. přes PC jde měnit kmitočet a všechno, ale nefunguje ani restart zařízení. Přitom spínač enkoderu spíná a na kontaktech CLK a DT se mění odpor při otáčení tlačítka. Výkon na výstupu také neodpovídá podmínkám. SDíky za osdpověď.