PřihlášeníVrtání děr do plechu
Rovné, hladké a opravdu kulaté díry do plechu ? Ale ano, opravdu to jde !
Napsal RadioMan 17.11.2016(určeno i začátečníkům)

shlédnuto 80801x rubrika Babské rady a kouzla

Pokud se Vám text obtížně čte, můžete si ho zvětšit nebo zmenšit
A nebo si všechno prohlédněte černé na bílém
Celý článek si pak případně také můžete přehledně vytisknout


Vrtání otvorů do plechu je pro mnoho "bastlířů" noční můrou, které se vyrovná snad jenom navíjení cívek. Netýká se to zdaleka jenom otvorů velkých průměrů, jako třeba pro větráky, objímky elektronek, nebo větší konektory. Mnoho kutilů má problém i s docela malými dírami. A přitom to jde kupodivu poměrně snadno - samozřejmě pokud k tomu máme ty správné nástroje. Snad každý začne tím, že vezme obyčejný vrták do železa a pokusí se vyvrtat plech pomocí něho. Výsledek je obvykle neradostný. Když už se nám podaří plech provrtat, nebo spíše tak nějak propíchnout, má vzniklá díra do ideálního kruhu daleko. Vypadá spíše jako kráter po granátu, mnohdy je i její okolí zprohýbané a poničené. Vrták do kovu je totiž určen - překvapivě - do kovu. Do masivního kovu. Plech je obvykle velmi tenký a vrták se svými řeznými úhly se do něj nemůže nijak zakousnout - a až se mu to při troše tlačení povede, odebere třísku v podstatě jedinou otáčkou, takže díru v plechu spíše vykousne.

Na vrtání do plechu existují speciální vrtáky, tzv. stupňovité, které jsou pro tento účel určené. Postupně od nejmenšího průměru (obvykle 4mm) zvětšují otvor, přičemž zároveň odebírají třísku a díru začišťují. Výsledkem je dokonale kruhový a nezprohýbaný otvor. Kdo pracuje s tímto vrtákem poprvé, je překvapen jak to krásně a snadno jde. stupňovitý vrták se dá bez problémů použít i v akumulátorové vrtačce, i když kvůli lepšímu vedení a přesnější práci je samozřejmě lepší stabilní vrtačka stojanová. I když to jde velmi snadno, je třeba kvůli bezpečnosti mít samozřejmě plech dobře upevněný, případně ho opravdu a nejlépe v rukavicích pevně držet - i tento vrták, zejména u větších průměrů se může "kousnout" a ostré hrany roztočeného plechu mohou při hodně blbé nebeské konstelaci vrtače klidně připravit třeba o prst. Při vrtání do rozměrnějších plechů či plechových "bedýnek" je dobré si místo na na kterém v plechu vrtáme podložit nějakým odřezkem dřeva, aby se nám plech neprohnul a neměl trychýřovité okraje. U velmi slabých plechů se těmto otřepům nevyhneme, obvykle ale nijak nenarušují kruhový tvar otvoru a stačí je pak ze spodní strany zabrousit stolní nebo ruční bruskou. stupňovitý vrták sice není úplně nejlevněší, obvykle stojí dvě až pět stovek, ale za tu investici rozhodně stojí - navíc s jediným kusem získáte možnost vrtání děr několika různých průměrů.

A co s ještě většími dírami - třeba na ručková měřidla, velké kondenzátory atd. ? V literatuře a na internetu se obvykle radí vyvrtat po obvodu spoustu malých propojených dírek a následně vzniklý otvor začistit pilníkem. Řešení to sice je, ale zdlouhavé a velmi pracné. Profesionálové používají buď stacionární laser a nebo speciální raznice, které ale málokdo má a které jsou velmi drahé (o laseru ani nemluvě). Řešením pro domácího kutila může být použití elektrického prostřihovače, který se prodává buď jako samostatné ruční nářadí, nebo i ve formě nástavce na vrtačku. Vypadá trochu jako šicí stroj, místo jehly v něm kmitá speciální hrot, který stříhá plech po malých částech. Prostřihovač je dobrý i na čtvercové či obdélníkové otvory, plech nijak neničí a neohývá, práce s ním je velmi snadná. Neudělá ale otvor přesně kulatý či rovný, řez je při ručním vedení vždy trochu klikatý. Podobný výsledek má použití ruční přímočaré pily, která se ale opět pro slabé plechy moc nehodí a je to opravdu spíše nouzové řešení.

Stupňovitý vrták
Sada vrtacích korunek
Prostřihovací adaptér k vrtačce


Je zde ale další možnost, o níž se málo ví a to jsou bimetalové vrtací korunky. Jedná se o jakési hrníčky, které mají na obvodu zuby a které se upínají do běžné vrtačky. Obyčejné typy slouží k vrtání do dřeva a do plastu, ale existují i takové, které umí vrtat do kovu. Poznáme je tak, že jsou označeny jako "bimetalové" a i když na první pohled vypadají skoro stejně, opravdu vám díru do plechu poměrně snadno udělají. Nejsou sice také nijak levné - sada pěti či šesti různých průměrů stojí obvykle tisícovku a více, ale kdo dělá větší otvory do čehokoliv častěji, je určitě dobře využije. Otvor je přesně kulatý a čistý. Při vrtání je dobré řez chladit (třeba nějakým olejem), aby se zuby na korunce zbytečně vzniklým teplem nepřepalovaly a aby dlouho vydržely. Ještě jednou upozorňujeme, že korunky musí být opravdu bimetalové - s podobně vypadajícími neznačkovými ze supermarketu za dvě stovky, které jsou určeny do dřeva opravdu plech neprovrtáte.


Dole pod tímto článkem naleznete diskuzi.
Podívejte se, co si o tom myslí ostatní - a nebo
jednoduše napište, co si o tom myslíte vy !
(diskuse je anonymní a není potřeba žádná registrace)

CO SE DÁ KOUPIT ?

Stupňovitý vrták( 199 Kč )
Sada vykružovacích korunekbi-metal( 649 Kč )
Tento článek je původním autorským dílem. Jakékoliv jeho další šíření, kopírování a další využívání elektronickou, či jinou cestou jako celku, jakožto i jeho jednotlivých částí, či souvisejících multimediálních souborů je možné pouze se svolením autora a řídí se platnou legislativou.
-=© SRS 2.07=-

Diskuse k článku
Zde můžete napsat jakýkoliv dotaz či připomínku - obratem bude zveřejněna.
Můžete také jednoduše poslat odkaz na tento článek svým přátelům !

(Celkem 4 komentářů)
Text komentáře:
Vaše přezdívka:
Kontrola, jestli jste člověk nebo robot :
Která ryba se u nás jí nejčastěji na Vánoce ?

Kocuro
23.04.2017 19:46
Zdravím! Shodou okolností jsem stupňová vrák koupil a poprvé použil právě v listopadu 2016, kdy byl uveřejněný tento článek. Je to výborná věc! Naprosto přesně to je v článku popsané. Kdyby se udělovala Nobelova cena za strojírenství, vynálezce toho vrtáku by ji měl určitě dostat!

Jano
12.07.2017 15:39
V článku chybí vykružovák - ten ale vyžaduje stojanovou vrtačku a hlavně lupenková pilka na kov. S tou je možno při troše šikovnosti vyřezat díry všech tvarů. Přitom pilky jsou poměrně laciné.

RadioMan
12.07.2017 22:51
Díky za upozornění - na starou dobrou lupenkovku jsme opravdu zapomněli. Vykružovák jsem raději schválně nezmiňoval, protože je to poměrně nebezpečná zbraň - opravdu potřebuje dobrou vrtačku a pevné a hlavně kolmé upnutí...

Honza
26.07.2017 19:38
Zdravím, pro vrtání větších děr do plechu Vám poradím jednu velmi starou vychytávku. Vezmeme nepotřebný hadr, cca 20 x 20cm, přeložíme asi 3 - 4x, a vrtáme otvor přes hadr. Výsledná díra je krásně přesná.