PřihlášeníAutomatický telegrafní klíč s pamětí AK10
Automatický klíč pro vysílání morseovky s USB připojením k počítači
Napsal RadioMan 01.10.2018
shlédnuto 81705x rubrika Novinky u RADIOXu

Pokud se Vám text obtížně čte, můžete si ho zvětšit nebo zmenšit
A nebo si všechno prohlédněte černé na bílém
Celý článek si pak případně také můžete přehledně vytisknout


Vývoj tohoto malého zařízení nám trval poměrně dlouhou dobu. Ne snad, že by bylo nějak extra složité, ale znáte to - prostě pořád byly na práci nějaké jiné, důležitější věci. Protože se ale naši zákazníci na něco podobného poslední dobou čím dál častěji ptali, dotáhli jsme naše snažení konečně do konce a můžeme vám tedy nyní představit naši úplnou novinku - automatický telegrafní klíč AK10.

Sice by se mohlo zdát, že morseovka je v dnešní době internetu definitivně mrtvá věc, opak je ale pravdou. Mnoho radioamatérů na ni nedá dopustit a éter je tak stále ještě plný starých dobrých pípajících teček a čárek. Mnoho amatérů s přibývajícím věkem nemá už tak moc jistou ruku a nebo by si prostě jenom rádi usnadnili některé činnosti - například opakující se rutinní vysílání stejných znaků, či slov. K tomu jim právě může pomoci tento automatický klíč. Je vybaven čtyřmi paměťmi - nebo chcete-li předvolbami a do každé z nich si můžete uložit nějaký text až o šedesáti znacích. Na první pohled se to sice možná nezdá moc, ale pro naprostou většinu "komunikačních potřeb" je to plně dostačující. Ovládání klíče je zcela jednoduché - prostě jsou na něm tlačítka a otočný regulátor pro nastavení rychlosti vysílání značek. Stiskem tlačítka se začne uložený text vysílat. Klíč má malý vnitřní reproduktorek, který slouží jako případný odposlech. Dále je v klíči malé relé, jehož galvanicky oddělený kontakt je možné připojit k čemukoliv - k vysílačce, k nějakému jinému bzučáku a nebo jestli chcete, tak klidně třeba k obří žárovce na ostrovním majáku, nebo k výkonnému laseru, namířenému někam do souhvězdí prasopsa...

Klíč má také výstup na zesilovač, což se může hodit třeba při různých hrách a soutěžích, případně při nácviku morseovky. Pokud se spokojíme s nižší hlasitostí, "ukrmí" tento výstup napřímo i běžná malá sluchátka třeba od přehrávače. Je možné nastavit různou kombinaci uvedených výstupů (tedy třeba jenom reléový kontakt bez zvuku v reproduktorku atd). Výška tónu je standardních 800Hz a dá se samozřejmě jednoduše změnit na libovolnou jinou frekvenci. Dlouhým stiskem tlačítka je možné každou předvolbu spustit tak, že se uložený text periodicky opakuje s předem nastavenou prodlevou mezi jednotlivým vysíláním - takže třeba po deseti sekundách, nebo klidně po dvou hodinách. Vysílání textu lze kdykoliv přerušit.

Tak to je on - automatický telegrafní klíč...
Tato verze má ovládání pouze tří předvoleb, čtvrté tlačítko bylo použito jako vypínač


Většina podobných klíčů ať už z amatérské, nebo i tovární produkce, pracuje kvůli jednoduchosti na principu rekordéru, kdy napřed pomocí klíče naťukáte text do paměti a klíč ho pak zase vysílá zpět. Sice je to řešení plně funkční, ale my jsme přece jenom zvolili trochu pohodlnější způsob. Náš klíč se totiž dá přes běžný USB konektor připojit k počítači a pomocí jednoduchého programu v systému Microsoft Windows zadat do pamětí přímo text přes klávesnici počítače. Když potom klíč odpojíte, tak si všechny zadané parametry samozřejmě zapamatuje (nepotřebuje žádnou zálohovací baterii - údaje jsou uloženy v EEPROM paměti) a už k němu nadále počítač nepotřebujete. USB konektor má ale i další funkci - klíč se přes něj dá elegantně i napájet. K provozu vám tedy stačí jakákoliv USB nabíječka - třeba vyřazená od telefonu a v polních podmínkách můžete klíč krmit třeba z nějaké "power banky", které jsou dnes běžně dostupné za pár korun. Klíč je ale možné napájet i jiným způsobem - z libovolného zdroje cca 5-18V, zdroj je pochopitelně možné zabudovat i přímo do krabičky.

K nastavení výšky tónu a režimu počítač nepotřebujete, toto lze totiž jednoduše nastavit i autonomně pomocí různých kombinací tlačítek.

Klíč používá velmi jednoduchý sériový komunikační protokol, takže počítačově zdatnější radioamatéři jej mohou ovládat i přes nějaký Hyperterminál a podobné programy, nebo si případně mohou napsat vlastní obslužný program - třeba pro plně automatizovaný chod radiomajáku, pro periodické vysílání časových znamení, nebo i nějakých veličin (teplota, atd.) Teoreticky by ho tak bylo také možné ovládat i na dálku přes internet. Z počítače je samozřejmě možno spustit nejen vysílání uložených předvoleb, ale lze vyslat i libovolný jiný text se zadanou rychlostí - takže pokud máte ve svém hamshacku počítač nebo notebook, můžete kdykoliv protistraně pohodlně odvysílat nějaký delší text prostým napsáním na klávesnici.

Ovládací program pro MS Windows
Schéma zapojení


Při výrobě klíče případně samozřejmě není třeba využít všech čtyřech předvoleb - například v našem výrobku co vidíte na fotkách, jsou využity pouze tři, místo čtvrtého tlačítka je tam vypínač celého zařízení.

Zapojení je díky použití mikroprocesoru a reléového modulu velice jednoduché a jak vidíte ze schématu, neobsahuje prakticky žádné další součástky - jenom ovládací prvky a reproduktorek (malý piezo měnič). Jedná se tedy v podstatě jen o propojení dvou předem sestavených modulů, tlačítek, reproduktorku a potenciometru. Zvládne to určitě každý radioamatér, který alespoň přibližně ví, co a k čemu je páječka.

Klíč opět budeme prodávat jako stavebnici - sadu součástek (výroba finálního produktu se bohužel v našich podmínkách absolutně nevyplatí) a je možné zakoupit buď kompletní sadu s úhlednou krabičkou, předním panelem a všemi součástkami, nebo jenom "aktivní prvky" a v případě zájmu i pouze samotný procesor a náklady tak s použitím doma nalezených tlačítek, potenciometru a akustického měniče zcela minimalizovat.

Kompletní stavebnici je možné koupit zde.

Opět jako vždy bychom byli velmi rádi, pokud by se k nám dostaly nějaké podněty či nápady z terénu, abychom mohli další verze ještě vylepšit a třeba doplnit o nějaké nové funkce - takže pokud vás cokoliv k tomuto klíči, nebo k jeho obslužnému programu napadne, neváhejte a napište to do diskuse !Tento článek je původním autorským dílem. Jakékoliv jeho další šíření, kopírování a další využívání elektronickou, či jinou cestou jako celku, jakožto i jeho jednotlivých částí, či souvisejících multimediálních souborů je možné pouze se svolením autora a řídí se platnou legislativou.
-=© SRS 2.07=-

Diskuse k článku
Zde můžete napsat jakýkoliv dotaz či připomínku - obratem bude zveřejněna.
Můžete také jednoduše poslat odkaz na tento článek svým přátelům !

(Celkem 5 komentářů)
Text komentáře:
Vaše přezdívka:
Kontrola, jestli jste člověk nebo robot :
Jaká je zatím nejběžnější tekutina na světě ?

Pepan
19.11.2018 12:07
Kdy bude v prodeji ?

Slava
24.02.2019 22:18
To nemá pripojeni na pasticku jenom USB ?

RadioMan
26.02.2019 11:05
A mělo by to nějaký praktický význam ? Pokud ano, zamyslíme se nad tím. Zadávání přes počítač je rychlé a mnohem komfortnější, navíc počítač dnes má v hamshacku asi každý radioamatér.

Vlasta
25.03.2019 16:08
Připojení k pastičce je více než žádoucí. Pokud potřebuji dát něco víc než mohu natlačit do pamětí, velice se to hodí. Takto je operátor "povýšen" jen na mačkače knoflíků. I když se to musí umět velmi rychle, ale pozdravit kolegu v závodě, na to paměť určitě programovat netřeba. OK1DNQ

Petr - RadioX
26.03.2019 00:05
Dobrý den, předně bych rád uvedl, že tento přístroj nemá být určen pro profesionální použití při vrcholových závodech, atd. - spíše jako pomůcka pro začínající či unavené amatéry, nebo pro nácvik telegrafie. Ovšem přiznám se že vašemu požadavku moc nerozumím. Přece "pastičku" můžete mít připojenu k vysílači dál - paralelně k tomuto klíči. Proč by jím měla procházet, když neslouží k zadávání textu do paměti ? Budu rád za upřesnění či jakoukoliv připomínku - bez zpětné vazby nedokážeme tento přístroj nijak inovovat.