Náhrada ladicího kondenzátoru 500pF
Varikap - kapacitní dioda ve službách radioamatéra
Napsal RadioMan 05.03.2015


Varikap, nebo též varactor, či pěkně po česku kapacitní dioda - je skvělá věc pro náhradu málo dostupného ladicího kondenzátoru. Je to normální dioda, která má svoji určitou malou kapacitu (což má ve skutečnosti každá dioda) - a ta je proměnná v závislosti na napětí. Není to žádná novinka a varikapy se používají dlouhé desítky let. Problém běžných varikapů je ale v tom, že mají poměrně malou kapacitu (obvykle max. desítky pF). Jsou tedy využívány zejména v zařízeních FM, kde potřebují laděné obvody většinou jen malou proměnnou kapacitu. Pro středovlnná a dlouhovlnná rádia či krystalky však potřebujeme obvykle kapacitu vyšší - až stovky pF a k tomu se tedy běžně dostupné typy nehodí.

Ovšem neznamená to, že by takové varikapy neexistovaly - pouze se o tom mezi radioamatéry moc neví. Příkladně firma TOSHIBA už dlouho vyrábí speciální miniaturní typ 1SV149, který má opravdu nezvykle velký rozsah kapacity - při 1V napětí je kapacita cca 500pF a při napětí 8V pak zhruba 20pF, což perfektně vyhovuje pro náhradu klasického ladicího kondenzátoru.

Náhrada kondenzátoru je velmi jednoduchá a snadná - vlastní ladění se pak provádí prostou změnou napětí na kapacitní diodě, což lze snadno realizovat levným otočným potenciometrem. Výhody jsou tu ale i další. Nejen, že se snadno mohou realizovat třeba předvolby (jednoduchým přepínáním několika potenciometrů) - tuto možnost totiž na AM pásmech obvykle nepoužijeme. Mnohem zajímavější je ale třeba možnost "jemného" ladění - stačí spojit dva potenciometry k sobě. Jeden s větším odporem bude sloužit pro základní ladění a potenciometrem s menším odporem pak můžeme přijímač dolaďovat jemně. Také je případně možno použít víceotáčkový potenciometr (neboli "aripot"), což nám nahradí obvykle problematický a konstrukčně složitý mechanický převod u kondenzátoru. Díky ladění napětím lze také snadno zrealizovat "elektronickou" stupnici radiopřijímače - třeba ručkovým měřidlem, nebo soustavou svítivých diod.Vlastní ovládací napětí oddělíme od zbytku laděného obvodu seriovým kondenzátorem s vyšší kapacitou (která se tak v laděném obvodu prakticky neuplatní). Základním předpokladem pro ladění pomocí varikapu je stabilizované ladicí napětí - pokud bychom ho vzali například přímo z napájecí baterie či zdroje, bude nám ladění pravděpodobně nepříjemně "ujíždět" a nebude stálé. Úplně ale postačí použití např. běžného, levného a velmi jednoduchého třísvorkového stabilizátoru 7809 nebo 7812.

Pro přijímače KV a VKV, kde nám stačí mnohem menší kapacity je vhodný například typ BB910, který má v závislosti na napětí kapacitu až 40pF.

Výše zmíněný varikap 1SV149 vhodný i pro střední či dlouhé vlny můžete koupit zde (http://www.kutilovo.cz?zbozi=1160) .Tento článek je původním autorským dílem. Jakékoliv jeho další šíření, kopírování a další využívání elektronickou, či jinou cestou jako celku, jakožto i jeho jednotlivých částí, či souvisejících multimediálních souborů je možné pouze se svolením autora ( RadioMan - info@radiox.cz ) a řídí se platnou legislativou.
-=© SRS 2.07=-