Zapojení ISO konektoru autorádia
Popis vývodů normalizované zásuvky na autorádiu
Napsal RadioMan 10.03.2015


ISO konektor - někdy též lidově nazývaný "ISO kostka" se používá u většiny novějších autorádií. Jeho výhodou je, že rozmístění vývodů je normalizované a v ideálním případě tak výměna autorádia představuje pouze vyndání starého a zapojení nového, přičemž není třeba řešit žádné dráty. Konektor je obvykle dvoudílný a díky tomu že každý z nich má jinak umístěný boční výstupek, nedají se mezi sebou prohodit.

Zapojení ISO konektoru najdete na mnoha stránkách na internetu - bohužel mnohdy je zapojení nakresleno špatně a jak schéma jednotliví tvůrci internetových stránek přebírají navzájem od sebe, je těch špatných zapojení všude plno. Někdy také není z obrázku jasné, jestli se jedná o konektor na autorádiu, nebo o konektor v autě. Předkládáme vám tedy obrázek zapojení konektoru, které je správné a ověřené. Jedná se o konektor, který je na autorádiu - tedy laicky řečeno ta "díra, do které se strkají kabely co čučí z auta".Některá autorádia nemusí mít všechny vývody zapojené - pokud třeba rádio nemá výstup na 4 reproduktory, jsou vývody 1,2,7 a 8 v reproduktorovém konektoru nepoužité. Jednička a čtyřka v napájecím konektoru nebývají zapojené nikdy, dvojka slouží k ovládání hlasitosti (ztlumení při telefonování, navigaci, atd.)

Vývod číslo 6 se používá pro elektronické antény. Ve vypnutém stavu na něm není žádné napětí, pokud rádio zapneme, tak se na tento vývod přivede 12V. Toho můžeme využít i pro ovládání dalších věcí, závislých na rádiu - třeba externího zesilovače, subwooferu, atd.

Přivedením napětí na vývod 5 lze u některých autorádií rozsvítit přední panel i ve vypnutém stavu (typicky v noci při zapnutí světel). Vývod číslo 3 by měl být připojen přímo na baterii (samozřejmě přes pojistku), protože napájí paměť rádia. Odpojením napětí dojde k vymazání kódu a předvoleb. Hlavní napájení je na vývodu č. 8 - který můžeme též dát napřímo k baterii, ale riskujeme v takovém případě vybití betrie, pokud rádio zapomeneme vypnout. Obvyklejší bývá zapojení tohoto vývodu na spínací skříňku, tak aby na něm bylo napětí pouze při zapnutém klíčku.

Některá rádia mají mnoho dalších funkcí (navigace, automatické řízení hlasitosti podle rychlosti jízdy, atd.) a proto využívají i další, obvykle speciální konektory. V zásadě je ale možné říci, že i když u takovýchto rádií připojíme pouze výše popsaný ISO konektor, tak by všechny základní funkce rádia měly bez problémů fungovat.Tento článek je původním autorským dílem. Jakékoliv jeho další šíření, kopírování a další využívání elektronickou, či jinou cestou jako celku, jakožto i jeho jednotlivých částí, či souvisejících multimediálních souborů je možné pouze se svolením autora ( RadioMan - info@radiox.cz ) a řídí se platnou legislativou.
-=© SRS 2.07=-