Simulátor mikrovlnné trouby
Elektronika do dětské mikrovlnky - dětská kuchyňka IKEA Duktig
Napsal RadioMan 17.04.2016


Jistě to budete znát - člověk, aby se mohl v poklidu po večerech věnovat bádání a vynalézání, musí čas od času udělat něco, co alespoň trochu zvedne prestiž v očích jeho nejbližších a přesvědčí je o tom, že není pouze veskrze neužitečný a samotářský morous, vrtající se pořád v nějakých elektrických nesmyslech...

Protože jsem celý život měl důležitější věci na práci, stal jsem se otcem až ve čtyřiceti a tudíž si moje jediná a poslední dcera jistě zaslouží trochu toho tatínkovského rozmazlování. Nedávno jsme jí v obchodním domě IKEA koupili malou dětskou kuchyňku. Je krásná a velmi chytře udělaná, ale když si člověk uvědomí, že za těch pár prkýnek a půl kila plastu dal s klidným srdcem paní pokladní dva a půl tisíce, tak jenom nechápavě vrtí hlavou. Ale co, jak jsem psal - děti jsou naše budoucnost a zaslouží si jen to nejlepší

Kuchyňka má roztomilou "sklokeramickou" desku, která je podsvícená červenými LEDkami a vypadá velmi realisticky. Oproti tomu mikrovlnka je jenom obyčejná bedýnka, která nic nedělá. Když ale naše dcera "vaří", tak pozoruje maminku a neustále se dožaduje nějakých rozšířených realističtějších funkcí u své kuchyňky. Tekoucí vodu ve dřezu se mi jí nakonec povedlo naštěstí zdárně rozmluvit, ale na světlo v mikrovlnce jsem nakonec kývl - právě proto, abych nahnal nějaké ty zmíněné body v tabulce společenské užitečnosti.Jdeme tedy na to. Obyčejné světýlko na dveřní mikrospínač samozřejmě dokáže sestrojit i skladník ze šroubáren. Ovšem my chceme mít něco extra. Naše mikrovlnka se tedy bude při vaření i točit. Mělo by to celé fungovat tak, že po otevření dvířek se rozsvítí vevnitř světlo, po zavření zůstane svítit a navíc se také začne otáčet talíř. Po určité době se to musí všechno samo vypnout, stejně jako reálná trouba.

V dnešní době je to ale naprosto jednoduché. Vezmeme jednočipový mikropočítač, připojíme k němu přes jeden mosfetový budič žárovku a na další výstup pak další budič pro motůrek talíře. Malý step-up konvertor bude zajišťovat napájení ze dvou tužkových akumulátorů a obvod se dvěma tranzistory bude obvod v klidovém režimu vypínat, aby zařízení neodebíralo žádný proud. No a taky tam ještě dáme.......

Ne, prosím, nebojte se a v klidu čtěte dál, to byl jenom pokus o vtip. Samozřejmě 99% dnešních mladých a perspektivních vysokoškolských studentů by v rámci diplomové práce vše řešilo přesně tak, jak je popsáno výše - ale je to přece jenom tak trochu jako jít s kanónem na vrabce. Nakonec by z toho vyšla supermoderní konstrukce za tisícovku s velkým počtem zbytečných součástek, která by ale stejně byla pořád vlastně jenom obyčejným blbým časovým spínačem. Zkusíme to raději udělat postaru a zahrábnout do šuplíku s vyřazenými součástkami. Vzpomněl jsem si na jeden velejednoduchý obvod, otištěný kdysi v osmdesátých letech v nějakém časopise (snad v "amáru" ?), který fungoval jako zpožďovač vnitřního osvětlení automobilu. K němu stačí přidat už jenom relátko - my totiž potřebujeme, aby žárovka vypnula skokově, tak jako v reálu a ne aby pomalu zhasínala - a obvod mírně upravit.
No a to je celé - pokud se podíváte do schématu, těžko se vám asi povede vymyslet něco jednoduššího. Obyčejný starý darlington, dioda, elyt a zmíněné relé. Mikrospínač dáme ke dvířkům tak, aby byl při zavřených dveřích sepnutý v poloze jako je nakreslen ve schématu. Funkce je zřejmá - po otevření dveří se nabije kondenzátor a sepne relé. Relé připojí k žárovce a motoru napájecí napětí - ale motorek je díky rozepnutému P1 zatím odpojený, takže se tedy netočí a jenom svítí žárovka. Teprve když dvířka zavřeme, připojíme k žárovce i motor a ten se začne točit. Až se přes zátěž vybije kondenzátor natolik, že tranzistor přestane vést, relé se rozepne a tím pádem vypne žárovku i motor. Obvodem pak nadále protéká už jen minimální, zanedbatelný proud.

Motorek je nejlepší využít z nějaké rozbité dětské hračky, s převodem do pomala. Jako talíř mikrovlnky byl použit slepenec ze dvou plastových kotoučků z desetikusového balení prázdných DVD a přilepen přímo na hřídelku motorku. Vše je smontováno samonosně na sololitové desce, která tvoří s jedním prkénkem vpředu a druhým vzadu jakýsi schod, nebo spíše nové dno mikrovlnky. Tento schod je polepený bílou samolepící tapetou. Je to udělené tak, aby se celá tato deska s talířem dala kdykoliv jednoduše vyndat ven (už jen kvůli výměně baterek). Ve vlastní kuchyňce tedy není žádná nová díra ani nic jiného navíc - všechno je dovnitř jenom vložené.Celé je to v našem prototypu napájené ze čtyř tužkovek - v takovém případě je ideální hodnota kondenzátoru asi 470uF, což představuje asi deset vteřin "vaření". Můžete ale použít i plochou baterii, malý 12V akumulátor a nebo nějaký síťový zdroj - záleží jenom na napětí použitého relátka. Vše má jenom jednu nevýhodu - pokud dítě dvířka zapomene zavřít a začne se věnovat jiné důležitější činnosti, tak samozřejmě žárovka svítí pořád. Nicméně já jsem místo žárovky použil dvě žluté LED diody a tudíž nějaká ta občasná půlhodinka baterie hned tak nevybije.

Součástky k výrobě tohoto malého nesmyslu jistě najdete ležet doma různě po šuplících - pokud si snad ale zásoby šrotu neděláte, můžete si případně potřebné součástky pohodlně objednat i v našem e-shopu.

Určitě sami přijdete na další možná využití tohoto jednoduchého obvodu. Můžeme ho třeba vestavět do nějakého starého světla z kola a přimontovat na dětskou tříkolku. Dítě si tak bude moci nějakým tlačítkem "na palubce" při jízdě rozsvítit a není třeba se bát, že nevypnuté světlo bude svítit celé odpoledne. V tomto případě by nemuselo být v obvodu ani relé a mohla by být přímo místo něj žárovka - u tříkolky by postupné zhasínání nevadilo. Pak by stačil jako P1 i jednoduchý tlačítkový spínač a celé zapojení by se tak ještě více zjednodušilo - kromě žárovky, baterie a spínače na pouhé tři další součástky.

Doplněno 23.7.2017 - i po více jak roce je v mikrovlnce pořád ještě původní plochá baterie a zařízení s ní bez problémů funguje dál...Tento článek je původním autorským dílem. Jakékoliv jeho další šíření, kopírování a další využívání elektronickou, či jinou cestou jako celku, jakožto i jeho jednotlivých částí, či souvisejících multimediálních souborů je možné pouze se svolením autora ( RadioMan - info@radiox.cz ) a řídí se platnou legislativou.
-=© SRS 2.07=-