Přijímač pro "letecké" pásmo Air Band
Citlivý kompaktní přijímač komunikace letového provozu (118-136MHz) ze stavebnice
Napsal RadioMan 07.06.2017


Který velký kluk by nechtěl mít malé "špionážní" rádio, na kterém se dá zachytit třeba rozhovor pilota letadla s řídící věží ? Samozřejmě, racionálně uvažující člověk by řekl, že to nemá žádné smysluplné využití - ale to se dá říct v podstatě o každé podobné klukovské hračce. My, ve kterých už od dětství dříme ta pradávná touha po dobrodružství, narozdíl od racionálně uvažujících lidí víme svoje. Jenomže - na normálním tranzistoráku pásmo v němž probíhá letecká komunikace nenaladíte a speciální přijímače jsou obvykle moc jednoduché a pořádně nefungují, nebo jsou velmi drahé - i jinak v poměru s konkurencí velmi levný fenomenální komunikační "tranzistorák" TECSUN PL660 (http://retroraj.cz?zbozi=1835) stojí přes tři a půl tisíce - což pro někoho kdo si to chce takříkajíc jenom vyzkoušet, může být přece jen dost vysoká částka. Na internetu je množství schémat různých superreakčních přijímačů, které jsou sice zdánlivě jednoduché, ale jejich citlivost je malá, takže pokud nebydlíte ve vilce s přímým výhledem na přistávací plochu letiště, obvykle na nich skoro nic nezachytíte...

Když jsem tedy od našeho dodavatele kdysi dostal jako vzorek pytlíček součástek a schéma zapojení přijímače pro pásmo "Air band", hned mě to zaujalo. Pohled do schématu avizoval, že tentokrát výjimečně nejde o žádnou vylepšenou krystalku, ale o dospělý a velmi propracovaný superhet, přičemž zvolené řešení na bázi osvědčených integrovaných obvodů společně s hotovými cívkami - tím věčným strašákem každého radioamatéra - z této stavebnice dělají věc, kterou dokáže sestavit každý, kdo se jen trochu dokáže ohánět páječkou. Celé mě to nadchlo tak, že jsem ještě ten večer sedl ke stolu a dal se do sestavování. I když se zdá být stavebnice složitá (bezmála třicítka odporů a stejně kondenzátorů), opak je pravdou - deska s plošnými spoji je velmi uživatelsky přívětivá, všechny spoje jsou dostatečně daleko od sebe, všechny součástky jsou na desce popsány a při troše pozornosti se prakticky nedá udělat "bota". Je třeba akorát dodržet běžné "vysokofrekvenční" zásady - tedy především co nejkratší přívody jednotlivých součástek. V zapojení je jediná vinutá indukčnost, totiž transformátor na výstupu mezifrekvenčního zesilovače. Ten je ale běžného typu (mf kmitočet je 10.7 MHz), takže je ve stavebnici jako hotová součástka, která se jen zapájí do desky. Ostatní cívky jsou provedeny technikou plošných spojů (zde pozor - většina čínských klonů používá normální cívky, které musíte sami navinout).

Schéma radiopřijímače Aviatic pro pásmo Air Band


Přijímač pracuje prakticky na první zapojení - když zasunete integrované obvody do objímek a přivedete napájecí napětí (cca 12V - přijímač má vlastní stabilizátor), musí se ve sluchátkách ozvat typický šum. V zapojení je použit známý integrovaný zesilovač LM368, který umožňuje hlasitý poslech nejen na běžná sluchátka, pro které je na desce konektor, ale v pohodě "utáhne" i reproduktor, který se připojí místo sluchátek. Pak už stačí jenom připojit anténu a čekat, až kolem vás poletí nějaké letadlo . Bydlím na Vysočině v malé vesnici, kde po nocích tu a tam chodí Bílá paní (o víkendech pak koňská hlava na slepičích nohách), takže se tam i radiové vlny bojí a obcházejí nás velkým obloukem. Je problém tady pořádně chytit Český Rozhlas na běžném FM rádiu, natož pokusničit s krystalkami a jednolampovkami. Má to jednu výhodu - pokud něco hraje u nás, tak to bude hrát všude. Takže jsem si nedělal nějaké velké iluze a myslel, že výše zmíněný šum bude jediným repertoárem tohoto leteckého zázraku s půlmetrovým kusem drátu místo antény. Jádrem na mf transformátoru jsem ale přece jenom od ucha doladil největší úroveň signálu a jal se zvědavě protáčet ladící potenciometr (přijímač používá k ladění varikap ). Kupodivu štěstí mi přálo a ani ne po půl minutě jsem se trefil do nějakého hovoru. Znuděný hlas pilota právě komusi anglicky hlásil výšku letadla (nebo co to bylo - kdo se má v těch jejich záhadných číslech vyznat). Zaslechl jsem ještě pár vět a pak signál zmizel. Za chvíli se ale na jiném místě "stupnice" ozvala pro změnu zase ruština... No co vám budu povídat, seděl jsem u toho do dvou do rána, točil knoflíkem sem-tam a poslouchal útržky vět, které mi vlastně vůbec nic neříkaly. Zkrátka jak bylo řečeno na začátku - praktický význam to v podstatě nemá žádný. Ale jinak - jinak je to prostě bomba !!!

Zde si můžete případně stáhnout přehledný seznam českých letišť (media/czair.pdf) s jejich frekvencemi

První prototyp přijímače v krabičce RKZ-3
Pokud dáte rádio do stejné krabičky jako my, můžete si vytisknout přední štítek (odkaz je v textu)...


Naše oblíbená krabička RKZ-3 je pro Aviatic jako stvořená - pokud chcete, můžete si stáhnout PDF soubor (../servis/aviatic.pdf) s jednoduchým předním panelem, který stačí vytisknout a vystřihnout. Pro tisk doporučujeme laserovou tiskárnu - barva z inkoustové tiskárny na sluníčku velmi rychle vybledne. Přijímač doplňuje jenom vypínač a LED dioda jako kontrolka zapnutí. Pokud byste použili krabičku RKZ-2, která je delší, tak můžete použít stejný přední panel, ale navíc se do ní vejde i nějaká baterie, takže přijímač pak bude plně přenosný.
A máme tu už i nějaké ohlasy z terénu - vesměs si toto rádijko všichni chválí, což nás moc těší. Dovolujeme si zde uveřejnit fotku velmi pěkného provedení od pana Ivana Racochy, který rádio umístil do krabičky KP-06 a vybavil esteticky dokonalým předním panelem, jehož šablonu dává nezištně "do placu" i ostatním - můžete si ji případně stáhnout ZDE (media/149/panel.docx) ve formátu MS Word a vytisknout.Také je zde upozornění na zádrhel, který se u jednoho exempláře objevil - směšovač přijímače, obvod NE602 je u některých provedení stavebnic v provedení SMD a je už zapájený do základní desky. Pokud by se vám nedařilo přijímač oživit, zkontrolujte, zda-li je zmíněný SMD obvod řádně připájený k desce. Věříme ale, že to byl jen ojedinělý případ. Jinak nám všichni potvrzují, že přijímač při pečlivé práci hraje "na první dobrou".

Někomu se také stalo, že mu zbylo pár součástek a nebylo je už kam zapájet - to je normální, od hodnot, které se v zapojení opakují, bývá jeden či dva odpory a kondenzátory jako rezerva. Chybět by ale samozřejmě neměla součástka žádná...Tento článek je původním autorským dílem. Jakékoliv jeho další šíření, kopírování a další využívání elektronickou, či jinou cestou jako celku, jakožto i jeho jednotlivých částí, či souvisejících multimediálních souborů je možné pouze se svolením autora ( RadioMan - info@radiox.cz ) a řídí se platnou legislativou.
-=© SRS 2.07=-