PřihlášeníRadiox A38 - představení
Stavebnicový systém autorádia ve stylu první republiky
Napsal RadioMan 01.02.2014
shlédnuto 83679x rubrika Novinky u RADIOXu

Pokud se Vám text obtížně čte, můžete si ho zvětšit nebo zmenšit
A nebo si vše prohlédněte v původních barvách
Celý článek si pak případně také můžete přehledně vytisknout


Právě jsme dokončili dva prototypy nového autorádia A38. Nejedná se v pravém slova smyslu o repliku, protože nemá žádnou skutečnou dobovou předlohu a jeho vzhled jsme si navrhli od základu sami. Je to tedy spíše retro-stavba ve stylu autorádií 30tých let minulého století. Tehdy bylo autorádio skutečným luxusem, mnohé konstrukce byly individuální a vzhledem k tehdejším možnostem šlo o značně rozměrné přístroje, které proto byly ve většině případů řešeny jako dělené - na "bedýnku" s vlastním radiopřijímačem a na oddělenou ovládací skříňku, která byla spojena s rádiem obvykle pomocí bowdenů.Náš přijímač je řešen podobně (pouze bowden je nahrazen vícežilovým kabelem). Filozofie je taková, že se jedná vlastně o jakýsi stavebnicový systém který se dá plně přizpůsobit požadavkům zákazníka. V produkční verzi by si mohl zákazník vybrat z několika různých typů ovládacích skříněk - obě skříňky jsou vzájemně propojeny konektorem a i když budou vypadat různě (kulaté, klasické obdélníkové...), zapojení konektoru zůstane stejné. "Základní jednotka" může být provedena buď v dobovém stylu - pokud je namontována viditelně, a nebo v moderním provedení, což je samozřejmě mnohem levnější. Reproduktor může být umístěn uvnitř (jako v případě prototypu), nebo vně skříně.

Ovládací skříňka může mít různá provedení. Oba prototypy mají tuto skříňku kulatou, s průměrem cca 10cm. Je vyrobena z nerezového plechu a může být buď leštěná a nebo natřená kladívkovou barvou. Skříňka obsahuje regulátor hlasitosti spřažený s vypínačem a ladící knoflík (s možností výběru typu z několika různých). Na přední straně je gravírovaná černobílá stupnice, krytá celuloidovým "sklíčkem". Při ladění se v malém průhledném okénku otáčí malý kotouček s dobovými názvy stanic, podsvětlený žárovkou. Skříňka má vzadu upevňovací mechanismus, který umožňuje montáž pod různým úhlem - podle konkrétního auta. S hlavní jednotkou je propojena kabelem (s textilním opředením), který je opatřen kovovým konektorem s převlečnou maticí. Uvnitř hlavní jednotky je zdrojová část, výkonový zesilovač a modul radiopřijímače. Veškerá elektronika je samozřejmě soudobá, využívající moderních sočástek a technologií. V dobovém provedení se jedná o obdélníkovou krabici z děrovaného plechu, natřenou kladívkovou barvou.V základním provedení je toto autorádio určeno pro příjem běžného soudobého FM vysílání v rozsahu 88-108 MHz, jeho konstrukční řešení však umožňuje i bezproblémovou vestavbu systému MyAir pro reprodukci MP3 souborů.

Jak již bylo zmíněno, přímo uvnitř hlavní jednotky může být vestavěný reproduktor, takže v takovém případě je instalace rádia otázkou pouze připojení autobaterie a antény. Anténa má běžný konektor DIN - je možno použít jakoukoliv venkovní prutovou anténu, tak i náhražkovou drátovou, skrytou například pod střechou u vozidel, kde by byla instalace vnější antény nepřípustná.

Přijímač je možno vyrobit jak pro 12V, tak i 6V napájení a taktéž přizpůsobit kostření konkrétnímu vozu (podle toho, který pól baterie je spojen s kostrou vozidla).

Oba prototypy zdárně fungují a výrobě produkčního typu tedy nic nebrání. I nadále se však bude jednat o ruční kusovou výrobu na základě přesně specifikované objednávky - dá se tedy říci, že prakticky žádné dva exempláře nebudou stejné. Cena takovéhoto rádia samozřejmě není nijak nízká a hodně závisí hlavně na požadavcích zákazníka a obtížnosti jejich realizace...Tento článek je původním autorským dílem. Jakékoliv jeho další šíření, kopírování a další využívání elektronickou, či jinou cestou jako celku, jakožto i jeho jednotlivých částí, či souvisejících multimediálních souborů je možné pouze se svolením autora a řídí se platnou legislativou.
-=© SRS 2.07=-

Diskuse k článku
Zde můžete napsat jakýkoliv dotaz či připomínku - obratem bude zveřejněna.
Můžete také jednoduše poslat odkaz na tento článek svým přátelům !
(Tento článek je kupodivu zatím bez komentářů - buďte první !)

Text komentáře:
Vaše přezdívka:
Kontrola, jestli jste člověk nebo robot :
Kolik je dva krát dva (napište číslo) ?